Чому Україна не може відмовитися від російської електроенергії. Пояснює заступник міністра

Ексклюзивно

Заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо розповів чому Україна не може відмовитися від закупівлі електроенергії у Російської Федерації та про перспективи української енергетики.

Про закупівлю електроенергії з Російської Федерації

"Є стратегія, а є тактика. Стратегічно нам треба від цього відійти. Тактично – поки енергосистема України, Росії, Білорусі працює разом. Ми не зможемо відмовитися від цього до тих пір, поки не відключимося від енергосистеми цих країн і не приєднаємося до європейської енергомережі. Якби я чи міністерство не ставилися до самого факту імпорту, який сьогодні має місце, це жодним чином не змінює стратегічну мету. Стратегічна мета — це приєднання до європейської мережі та робота за синхронними правилами ринків України та ЄС. А поки що ми працюємо в обидві сторони з Росією та Білоруссю", – пояснив Юрій Бойко.

Про поточний стан електроенергетики в Україні

"Цієї зими ми маємо в роботі 10 атомних енергоблоків — це найнижчий показник за всю історію спостережень. Стандартна кількість атомних енергоблоків у роботі в осінньо-зимовий період складає 12-13 одиниць з тих 15, які є сьогодні в “Енергоатома”. Другим фактором є те, що впродовж листопада-грудня було інтенсивне спрацювання вугілля на теплових станціях, яке продовжується і в цьому році. І різниця між тими показниками прогнозованого виробітку, який закладався для теплових станцій і тим фактичним виробітком, який маємо, призвів до переспалювання 1,8 мільйона тонн вугілля. Це значуща цифра. Взагалі, в цьому році занадто багато негативних факторів зійшлися: зупинки вугледобувних підприємств, що внесло певну технологічну паузу в процес видобутку вугілля; також була обмежена можливість імпорту", – розповів Бойко.

Про баланс між атомною, зеленою та іншими видами енергетики

"Баланс не є оптимальним. Обмеження на прийняття енергосистемою атомної електричної енергії дійсно існувало торік. Це було у ті місяці, коли ми мали значний виробіток відновлювальної енергетики. Ми певною мірою врахували уроки минулого року, намагаючись оптимізувати ремонтний майданчик “Енергоатома” в поточному році і максимізувати виробництво в цьому році. Але треба визнати, що розвиток нетрадиційної енергетики в якийсь період часу вийшов з-під контролю через те, що сонячна електрична енергія почала розвиватися швидкими темпами стосовно того як це було закладено в планах розвитку. Це не могло не відобразитися на роботі енергосистеми. До того ж до серпня минулого року існувала законодавча заборона на відключення такого типу генерації, треба було все узгодити і оплатити. На сьогоднішній день вже внесені зміни до Закону України “Про ринок електричної енергії” і є можливість обмежити виробництво електричної енергії відновлювальною енергетикою. Це спростить завдання диспетчерам по підтримці балансу в енергосистемі в поточному році", – зауважив заступник міністра.

Що відомо

  • У перші дні лютого в Україні зафіксовано найвище споживання електроенергії за останні 6 років. Причиною зростання споживання енергії називають морози.
  • Кабмін виділив 1,4 мільярда гривень з бюджету на виплату компенсацій за оплату електроенергії через скасування пільгових тарифів.
  • Міністерство енергетики планувало підвищити тарифи на електроенергію для побутових споживачів задля "стабілізації ринку електричної енергії".
  • 10 січня у низці міст України пройшли акції протесту проти підвищення тарифів. Ціни на тепло та електроенергію зросли з 1 січня 2021.
  • Перегляд тарифів є умовою надання Україні 5 мільярдів доларів за програмою Stand-By Міжнародного валютного фонду.