Чому Україна імпортує електроенергію з Білорусі та Росії. Відповідає в.о. міністра енергетики

Доповнено
. Фото: УНІАН

Виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко вважає, що Україні потрібно приєднатися до європейської системи електропостачання та відмовитися від імпорту з Росії та Білорусі. Водночас за його словами, Україна вимушена імпортувати електроенергію через загрозу віялових відключень.

"Електроенергія, яка надходить в Україну, йде не з атомної станції, а з газових блоків, які є в Білорусі, але це не змінює по суті проблему. Ми проти того, щоб Україна імпортувала електроенергію і з Росії, і з Білорусі. Нам потрібно від'єднатися від системи у Росії та Білорусі, та приєднатися до європейської системи", – розповів Вітренко журналістам.

Наразі, за його словами, Україна імпортує електроенергію з Білорусі та Росії через періоди дефіциту.

"Ось у нас були холоди, були дефіцити електроенергії. На повну потужність працювали атомні блоки, вугільні та навіть газові блоки, але все одно не вистачало електроенергії. Була й аварійна допомога з Білорусі та був імпорт. Інакше була загроза віялових відключень", – пояснив він.

Читайте також: Дефіцитне вугілля: як Росія стала монопольним постачальником антрациту в Україну

На думку Вітренка, це не вливає негативно на роботу української енергетики, адже вона завантажена на повну потужність.

Що передбачає приєднання до енергосистеми ЄС

Вітренко розповів, якою у разі приєднання буде вартість електроенергії: "Вартість електроенергії для споживачів як побутових, так і промисловості буде доступною і нижчою навіть ніж у Європі".

Як зазначив Вітренко, приєднання до європейської системи дасть можливість Україні не залежати від імпорту з електроенергії з Росії та Білорусі.

"Це означає, що український ринок є частиною великого європейського ринку, і ті гравці, які займали монопольне становище, перестануть бути монополістами. Бо вони будуть відносно маленькими на цьому європейському ринку і не зможуть диктувати свої правила, ціни та обмежувати конкуренцію", – пояснив Вітренко.

За його словами, Україні потрібно буде модернізувати свої енергетичні системи у разі приєднання до енергетичного ринку ЄС.

"Нам потрібно розвивати власну енергетику, потрібно модернізувати атомну генерацію, яка є основою української енергетики. Потрібно розвивати не тільки зелену генерацію енергії, а й систему її зберігання. Якщо ми будемо це робити у комплексі, то Україна матиме конкурентні переваги на цьому ринку", – додав Вітренко.

Що відомо

  • Кабінет міністрів 21 грудня призначив колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка тимчасовим виконувачем обов'язків міністра енергетики.
  • 28 січня Верховна рада вдруге провалила призначення колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" та в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка першим віцепрем'єром та міністром. Його підтримали лише 204 депутати з мінімально необхідних 226.
  • Кабмін виділив 1,4 мільярда гривень з бюджету на виплату компенсацій за оплату електроенергії через скасування пільгових тарифів.
  • Міністерство енергетики планувало підвищити тарифи на електроенергію для побутових споживачів задля "стабілізації ринку електричної енергії".
  • Перегляд тарифів є умовою надання Україні 5 мільярдів доларів за програмою Stand-By Міжнародного валютного фонду.