Труси з прапора, Сталін, Ленін і не тільки: на Рівненщині готують виставку про "совок"

Суспільне Рівне

Барельєфи і бюсти радянських вождів, спіднє з прапора УРСР, ікони, мазепинка з тризубом і папка з райвідділу НКВД. Експозицію радянської доби в історії України з місцевим колоритом монтують у Здолбунівському краєзнавчому музеї на Рівненщині. Мета – показати не лише машину репресій, а й боротьбу з тогочасною владою.

"Один із здолбунівських екстремалів шив труси з прапорів із союзних республік. І була така історія, коли на здолбунівському пляжі один із сміливців прийшов в трусах Союзної республіки, пильні громадяни викликали наряд міліції", – пригадує директор Здолбунівського краєзнавчого музею Олег Тищенко.

Суспільне Рівне

Це було у 80-х роках у ще радянському Здолбунові. Репліку на ту подію музейники пошили із зіпсованого прапора радянської України. І це буде експонат з місцевим колоритом в експозиції, яку монтують у Здолбунівському краєзнавчому музеї.

Суспільне Рівне

"Це такий собі портрет-барельєфчик Сталіна з латуні, який важить понад 8 кілограмів. Його навіть тримати в руках важко", – додає директор музею.

Суспільне Рівне

"Цікава історія з цим барельєфом. Подзвонила секретар міської ради, Валя Капітула, і каже: "Олеже, тобі Ленін потрібен?". Який Ленін, 2017-й рік. Каже: "Підкинули на площу героїв Небесної Сотні". Тепер цей Ленін займе гідне місце десь не на високому рівні у цій залі", – розповідає Олег Тищенко.

Суспільне Рівне

Концепція цієї музейної зали – показати історію радянського періоду, але періоду, коли була не тільки офіційна пропаганда, а й боротьба з цією владою, – уточнює директор музею.

Також прагнуть показати, як працювала машина репресій, як працювала машина пропаганди і як цього не варто повторювати.

Суспільне Рівне

"От нам подарував Олексій Шереметьєв, колекціонер з Києва, уніформу НКВД. І в цьому приміщенні воно і правильно, і органічно. Бо НКВД було тут з 39-го по 41-й рік, і з 44-го по 54 рік. Це все був райвідділ, це були в'язничні камери", – каже Олег Тищенко.

Суспільне Рівне

Є колекція документів, які нещодавно подарували.

Суспільне Рівне

Є хроніка з'їзду 34-го року, де є Сталін, Молотов, Каганович.

Суспільне Рівне

Суспільне Рівне

Є фотографії, на яких чорнилом вимарували обличчя репресованих "Ворогів народу".

Суспільне Рівне

"А тут взагалі, наприклад, все керівництво Української РСР, практично розстріляне Сталіним до 39-го року. Їх замальовував цей чекіст, якому належав цей фотоальбом", – додає Олег Тищенко.

Суспільне Рівне

Музею передали прапор з гербами союзних республік.

Суспільне Рівне

"Тобто все те, що працювало на один єдиний Радянський Союз, але з такою фальшивою декларацією союзних республік", – додає директор музею.

"І однозначно, що в нас будуть такі моменти, як вже сучасна історія, присвячена радянській добі, наприклад подіям 44-го року.

Суспільне Рівне

"Скульптор Володимир Шолудько привіз ескізний проєкт пам'ятника на Микитових ровах, який, можливо, в цьому році буде встановлений здовбичанам, які загинули в нерівному бою з підрозділами внутрішніх військ НКВД", – додає Олег Тищенко.

Відкрити експозицію у Здолбунівському краєзнавчому музеї планують на квітень.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!