Як полярники зимують на станції "Академік Вернадський". Фоторепортаж

Суспільне

Українські полярники з передостанньої 24-ї експедиції Антон Омельченко та Тарас Білий розповіли Суспільному про те, як зимували на станції "Академік Вернадський". На станцію чоловіки прибули ще у грудні 2019-го.

За словами Тараса Білого, зимівля на Арктичній станції для нього була першою в житті. Він працював метеорологом. Одна зміна чоловіка тривала добу.

"Кожні три години метеоролог має відправляти до міжнародної бази даних інформацію, яку знімають наші датчики. Також метеорологи займаються вимірюванням озону", — розповів полярник.

Антон Омельченко

Одна експедиція у полярників триває рік. Для того, щоб потрапити до Антарктиди, чоловік відправляв заявку до антарктичного центру та проходив співбесіду на наявність необхідних навичок та знань. Усі члени експедиції проходять спецкурс навчання та медичні тести, а також випробування дорогою.

Антон Омельченко

"Ми летимо літаками з кількома пересадками і долітаємо до Чилі, міста Пунтаренас. Там проходимо карантин, сідаємо на судно, і за 4-6 днів долаємо протоку Дрейка і дістаємося до станції", — повідомив Тарас Білий.

Він зізнався, що найбільше полярники сумують за сонцем та сім'ями. З родинами науковці спілкуються через супутниковий інтернет, але він на станції обмежений. Окрім роботи, полярники й відпочивають. На станції "Академік Вернадський" є паб, що залишився від англійців у спадок, куди періодично прибувають туристи. А ще полярники полюбляють спорт, наприклад, "футбол, плавання в костюмах, тому що вода холодна, а також лижі".

Тарас Білий також розповів, що українську станцію Академік Вернадський полюбили пернаті.

Антон Омельченко

"Пінгвіни роблять гнізда, і ти їх обійти не можеш, тому доводиться крізь ті гнізда обережно проходити. Можна отримати від пінгвінів і невдоволення їхнє. Вони можуть і покусати, і побити", — розповів метеоролог.

За час експедиції Тарас Білий здружився з одним птахом. Щодня його годував, їздив з ним рибалити. А одного разу птах поцупив телефон.

Антон Омельченко

"Поклав я телефон, відвернувся. Повертаюсь – все, він телефон схопив, полетів і викинув мій телефон. Я його посварив, сказав до мене не приходити. Або сидимо на кухні, за два дні кухар Наталя до мене підходить і каже: "Поглянь на свого друга". А він пробрався в компакторну, витягнув банку з-під шпротів, схожу на телефон, приніс мені цю банку і поклав", — згадує Тарас Білий.

Антон Омельченко

Також серед учасників 24-ї експедиції був і Антон Омельченко. Чоловік працював механіком на станції. Вперше сім'я Омельченків підкорила Антарктиду у 1911-му. Тоді прадідусь Антона потрапив до англійської експедиції як конюх. Пізніше до Антарктиди вирушив і дядько Антона. А згодом у 20-ту експедицію вирушив і сам Антон Омельченко. На своєму телефоні він зберігає фото, зроблені в експедиції. На них засніжені краєвиди, і селфі з пінгвіном.

Антон Омельченко

Полярник розповів, що в останні роки станцію модернізують — оновлюють обладнання, покращують логістику.

Антон Омельченко

"Ми рухаємось у правильному напрямку. Якщо порівнювати з іншими станціями, то науковці у нас сильні. При належному фінансуванні ми можемо бути не те що не гіршими, а кращими", — сказав він.

Антон Омельченко

Нині чоловіки продовжують працювати, як вони кажуть, на Великій Землі. Кажуть, що якщо буде можливість, то поїдуть в експедицію ще.

Що відомо

  • Команда Google присвятила дудл 25-річчю станції "Академік Вернадський".
  • 29 січня президент Володимир Зеленський підписав указ про відзначення 25-ї річниці заснування антарктичної станції "Академік Вернадський".
  • Українські вчені Національного антарктичного наукового центру прогнозуватимуть та моделюватимуть зміни клімату в Антарктиді та Арктиці. Робитимуть це разом із 30 науковими організаціями з різних країн світу.
  • На острові Галіндез, де розташована українська антарктична станція "Академік Вернадський", 4 січня від льодовика Woozle Hill відколовся край криги, розміром з семиповерховий дім.
  • Озонова діра над Антарктикою, яка восени 2020 року досягала найбільших за останні роки розмірів, закрилася у грудні. Це спричинено природними процесами.
  • Школярка з Кривого Рогу Уляна Кузнєцова перемогла у конкурсі малюнків "Привітай полярника з Новим роком", який влаштував Національний антарктичний науковий центр.