Адміністрація Дональда Трампа видала розпорядження про пом’якшення санкцій проти Сирії, заявивши, що ці заходи мають сприяти економічному відновленню країни після багаторічної громадянської війни.
Про це пише Reuters.
Це стало наслідком домовленостей між Трампом і новим президентом Сирії Ахмедом аль-Шараа, які було досягнуто під час їхньої зустрічі в Ер-Ріяді.
Міністерство фінансів США оприлюднило так звану загальну ліцензію GL25, яка дозволяє транзакції з урядом Шараа, Центральним банком Сирії, держпідприємствами, авіалініями, нафтовими компаніями і навіть готелем Four Seasons у Дамаску. Усі ці структури раніше перебували під суворими обмеженнями.
"GL25 фактично скасовує обмеження, передбачені регламентом санкцій щодо Сирії, і відкриває шлях до нових інвестицій", — йдеться в заяві Мінфіну США.
Крім того, держсекретар Марко Рубіо надав 180-денне звільнення від санкцій, запроваджених законом Caesar Act. Це дозволяє підтримувати постачання електроенергії, води та гуманітарної допомоги, не порушуючи санкційного режиму.
За даними Білого дому, президент Трамп поставив чіткі умови для подальшого пом’якшення санкцій:
- виведення всіх іноземних бойовиків із Сирії;
- депортація палестинських терористів;
- допомога США у стримуванні ІДІЛ.
"Президент Трамп надає сирійському уряду шанс обрати курс на мир і стабільність", — зазначив держсекретар Рубіо.
У суботу сирійське МЗС назвало скасування частини санкцій "позитивним кроком", який може полегшити гуманітарну та економічну ситуацію в країні. В уряді Шараа наголосили на готовності до співпраці «на основі взаємної поваги та невтручання».
Хоча крок Вашингтона відкриває двері для гуманітарних місій та деякої торгівлі, більшість експертів наголошують: загальна недовіра до стабільності в Сирії та ризик повернення санкцій поки що стримує великих інвесторів.
США вже понад 40 років накладають санкції на Дамаск, зокрема через підтримку тероризму та порушення прав людини. Скасування деяких обмежень стало різким розворотом у політиці США щодо Сирії, зініційованим на прохання наслідного принца Саудівської Аравії — союзника Трампа в регіоні.
Що відомо про повалення режиму Асада в Сирії
Сирійські повстанці зранку 8 грудня 2024 року оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.
Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.
У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну.
Увечері 8 грудня російські державні ЗМІ повідомили з посиланням на джерела про те, що Асад, який залишив Сирію після взяття повстанцями Дамаска та інших великих міст, прибув до Росії, де отримав притулок — це рішення ухвалене Володимиром Путіним.
10 грудня 2024 року стало відомо, що тимчасовим прем'єр-міністром перехідного уряду Сирії до 1 березня 2025 року призначений Мохаммед аль-Башира, який очолював так званий "уряд порятунку" повстанців. Його вважають близьким соратником лідера "Хайят Тахрір аш-Шам" Абу Мохаммеда аль-Джолані.
Ахмед аль-Шараа (відомий також під ім'ям Абу Мухаммад аль-Джолані) був лідером угрупування ісламізму "Хайят Тахрір аш-Шам", що виступало проти режиму Башара Асада в Сирії. 29 січня 2025 року його оголосили президентом Сирії у перехідний час.