Перейти до основного змісту

Відмова НАТО від своєї обіцянки щодо членства України стане ударом по репутації блоку — Науседа

Президент Литви Гітанас Науседа під час брифінгу на 4-му саміті Кримської платформи в Києві, Україна, 11 вересня 2024 року . Getty Images/Oleksandr Gusev/Global Images Ukraine

Президент Литви Гітанас Науседа вважає, що якщо НАТО не виконає свою обіцянку щодо членства Києва у блоці, це буде серйозним ударом по репутації Альянсу.

Про це він сказав в інтерв'ю литовському радіо Žinių Radijas.

"Ми дуже чітко посилили текст про перспективи членства України в НАТО принаймні на трьох останніх самітах НАТО. Тепер якщо просто взяти та прибрати все це, то це дуже зашкодило б довірі до НАТО. Це було б величезним ударом по репутації НАТО", — заявив Науседа.

Литовський президент також вважає, що Україна повинна бути запрошена на червневий саміт НАТО, що відбудеться у Гаазі, аби мати можливість представити власну позицію з цих питань.

Він також додав, що для Києва є два шляхи отримання гарантій безпеки від Заходу. Один з них — це постійне посилення ЗСУ, а другий — членство в НАТО. Однак, на його думку, останній варіант був би більш ефективним для самих країн-членів блоку.

"Сильна українська армія навіть виражається в цифрах — це близько 50 мільярдів євро, можливо, трохи більше, на рік. І питання в тому, чи готовий Захід насправді витрачати таку значну суму грошей на це щороку. Якщо так, то добре, але у нас є підстави вважати, що кожного року ми маємо певний складний політичний процес, який часто не генерує необхідної кількості грошей, і часто ми до останньої хвилини не знаємо, чи зможемо надати достатню підтримку Україні, чи ні", — сказав Науседа.

У цьому контексті він додав, що саме тому "членство в НАТО є, напевно, найдешевшим способом досягти гарантій безпеки для України".

Коментуючи мирні перемовини, президент Литви сказав, що очільник Кремля Володимир Путін зробить все можливе, щоб уникнути прямого діалогу про мир з українським президентом Володимиром Зеленським.

"Я переконаний, що він (Путін — ред.) взагалі не зацікавлений у мирі", — зазначив Науседа, додавши, що змінити цю позицію може лише рішення політичного керівництва США піти "жорстким шляхом".

Раніше президент Володимир Зеленський говорив, що членство в НАТО залишається найміцнішою гарантією безпеки України, але рішення залежить насамперед від США. Американський лідер Дональд Трамп заявляв, що Україна "не вступить в НАТО".

Також ANSА повідомило, що США нібито виступають проти того, щоб на саміт НАТО, що відбудеться 24–25 червня у Гаазі (Нідерланди) запрошували президента Володимира Зеленського.

Своєю чергою міністр закордонних справ Нідерландів Каспара Вельдкампа заявив, що рішення щодо запрошення Зеленського на саміт Альянсу в Гаазі прийматиме генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

Топ дня
Вибір редакції