Перейти до основного змісту

Що відомо про членів делегації РФ, яка поїхала в Туреччину на перемовини з Україною

Володимир Мединський від РФ і Давид Арахамія від України на мирних переговорах у Гомельській області, Білорусь, 28 лютого 2022 року. AP/Sergei Kholodilin/BelTA Pool

Росія до останнього не оголошувала, хто представлятиме її на зустрічі в Стамбулі 15 травня. Україна чекала на лідера Кремля особисто. Врешті Путін не приїде, але РФ назвала склад делегації: у списку восьмеро людей.

Очолюватиме російську сторону Володимир Мединський, голова групи від РФ на перемовинах у Стамбулі й у 2022 році. Що відомо про нього та решту делегації — розповідає Суспільне.

Володимир Мединський — помічник російського лідера Володимира Путіна

Мединський народився у Смілі Черкаської області в сім’ї військового. Йому 54 роки. Він очолює російське військово-історичне товариство. Написав понад десяток книжок про російську історію, а на платформі RuTube — російському аналогу YouTube — є серії його відео на цю тему.

У 2012-2020 роках Мединський був міністром культури РФ, зараз — секретар Спілки письменників. Він написав тритомник "Міфи про Росію", де спростовував пияцтво, лінь росіян, і Росію як "в'язницю народів". Також він є співавтором оновленого підручника з історії РФ для 10-11 класів. За цими книжками почали вчитися з вересня 2023 року. У книжці, як з’ясувало BBC, розпад СРСР подається як "найбільша геополітична катастрофа XX ст.", а Євромайдан в Україні — як "воєнний переворот". Розповідається, як нібито Захід з України "ліпив анти-Росію", а "жителів Донбасу в країні назвали "терористами" за те, що вони хотіли залишитися росіянами".

У січні цього року Мединський презентував ще один підручник для російських старшокласників — "Військова історія Росії".

Також він заперечував злочини російських військових в Бучі на Київщині на початку повномасштабного вторгнення і виправдовував "неминучість" війни. Мединський перебуває під санкціями США та Канади за дезінформацію та виправдовування війни РФ проти України.

Навесні 2022 року він вже очолював переговорну групу Росії — спочатку в Білорусі, потім у Стамбулі.

Михайло Галузін — заступник міністра закордонних справ Лаврова

Галузін народився в Москві, йому 64 роки. У МЗС РФ він займається відносинами з країнами Співдружності Незалежних Держав (СНД), але більшість його дипломатичної кар’єри пов’язана з Азійсько-Тихоокеанським регіоном.

В Японії Галузін служив послом ще за радянських часів, а потім у 1992-1997 роках. Якийсь час (2012-2018) був послом в Індонезії та за сумісництвом у Східному Тиморі, Кірибаті та Папуа Новій Гвінеї. З 2012 року Путін знову призначив Галузіна послом Японії. А з 2022 року він став заступником голови МЗС.

Щодо України він висловлювався не раз. Революцію гідності називав державним переворотом, після якого Україна буцімто втратила самостійність і перейшла під зовнішнє управління.

Умовою для мирних переговорів називав, аби Захід та Україна склали зброю. У травні 2023 року, коли Росія заявляла про атаку українських безпілотників на Кремль (офіційно Україна це не визнала), Михайло Галузін в інтерв’ю ТАСС підкреслив, що підходи Росії "до врегулювання конфлікту навколо України незмінні. Це захист жителів Донбасу, демілітаризація і денацифікація України, усунення загроз безпеці Росії".

Крім іншого, він заперечує відповідальність російських військових за авіатрощу "Боїнга" рейсу МН17 у липні 2014 року над Донеччиною, а про Молдову говорив, що її керівництво перетворює країну на "антиросійський плацдарм за прикладом України".

Ігор Костюков — начальник Головного управління Генштабу ЗС РФ

Костюков народився в Амурській області Росії, має військову освіту, йому 64 роки. Має звання Героя Росії. Його управління більш відоме як ГРУ — тобто воєнна розвідка РФ.

До військової кар’єри побув на дипслужбі — у 2004 році Костюкова призначили військовим аташе в посольстві Росії в Греції.

У 2018 році, коли попередній начальник ГРУ Ігор Коробов захворів, а тоді помер, Костюков виконував його обов’язки. В грудні Путін призначив Костюкова новим главою воєнної розвідки.

Він зокрема координував операції в Сирії. Перебуває під санкціями США через імовірне втручання в американські вибори 2016 року. А також під санкціями ЄС як відповідальний за зберігання, перевезення та застосування отрути "Новачок" у британському Солсбері (коли отруїли експолковника ГРУ Сергія Скрипаля і його доньку Юлію).

За даними проєкту "Список Путіна" — це база опозиційного "Форуму вільної Росії", яку очолює Гаррі Каспаров, — Костюков причетний не тільки до отруєння Сергія та Юлії Скрипалів, а й до дій із підриву демократії у США, до кібератаки на німецький Бундестаг і до організації спроби державного перевороту в Чорногорії. Також імовірно причетний до організації анексії Криму та до початку війни з Україною у 2014 році.

Олександр Фомін — заступник міністра оборони Бєлоусова

Фомін народився в Казахстані, за 10 днів йому виповниться 66 років. Військовий перекладач, знає іспанську, англійську, португальську, креольську мови.

З 1994 року Фомін працював в різних організаціях, що відповідають за експорт озброєнь: "Росозброєння", "Промекспорт", "Рособоронекспорт". Російські медіа пишуть, що саме тут він і вибудував міжнародні зв’язки для подальшої роботи в держапараті.

До того як у 2017 році стати заступником в МО, працював на керівних посадах Федеральної служби з військово-технічного співробітництва (ФСВТС). Служба контролює експорт, ліцензування і міжнародні військові угоди Росії.

У Міноборони він відповідає за міжнародне співробітництво. У 2022 році Фомін також був у російській переговорній групі з Україною в Стамбулі. Зокрема, 29 березня після чергового раунду заявив, що РФ вирішила "кардинально, в рази, скоротити військову активність на Київському та Чернігівському напрямках". Після невдалого наступу росіян на Київську та Чернігівську області Кремль заявив про так званий "жест доброї волі" — відведення російських військ.

Після початку операції ЗСУ в Курській області РФ Фомін заявляв, що тепер "київський режим" більше не зможе на міжнародній арені створювати образ себе як "жертви".

Олександр Зорін — перший заступник начальника інформації Генштабу

Зорін із родини військового, народився в Харкові у 1968 році. Має військову освіту, теж Герой Росії, як і Костюков.

У 2020 році вів перемовини між режимом президента Башара Асада та повстанцями, а до того був у Сирії у відрядженнях, воював проти повстанців. У 2016-2017 роках Зорін — спецпредставник Міноборони РФ у цільових групах із припинення вогню і гуманітарних питань у Женеві. У той час коментував обстріли Алеппо і Сирії, заявляючи, що місто намагаються зруйнувати терористи "Ісламської держави".

Як писало CNN, Зорін з колегами із ГРУ обговорювали зупинення боїв на "Азовсталі" у 2022-му. Вони особисто були на заводі 16 травня, коли почався вихід українських військ (про що свідчать фото).

Олена Подобрєєвська — в апараті президента РФ

Подобрєєвській 44 роки, вона має фах міжнародних відносин. З 1999 року працювала в російському МЗС, а з 2007 року — в Адміністрації президента РФ. Спочатку в управлінні протоколу, потім очолила апарт помічника Путіна, а з 2024-го — заступниця глави Управління президента РФ з державної політики в гуманітарній сфері. Це нове управління, його створили в тому-таки 2024-му.

Основні функції відомства — пропонувати, як зміцнювати "духовно-моральні засади російського суспільства", зберігати традиційні цінності, провадити державну політику культурної просвіти.

Подобрєєвська була в складі російської делегації у березні 2022 року.

Олексій Поліщук — директор Другого департаменту країн СНД МЗС Росії

Народився у 1967 році. Про його біографію мало відомо у відкритих джерелах.

Навесні 2022 року Поліщук обстоював вторгнення РФ в Україну, наголошував на демілітаризації, а однією з цілей так званої "спеціальної воєнної операції" називав недопущення, аби в Україні з’явилася ядерна зброя.

На початку цього року він говорив, що Україна нібито готує напад на Білорусь, а потім розповідав про начебто підготовку Європи до нападу на Україну. У лютому цього року, ще до перших зустрічей РФ і США, Поліщук в інтерв’ю ТАСС стверджував, що мета США — "глобальна гегемонія", тож не можна заморожувати війну в Україні, адже це перетвориться на підготовку до "стратегічної поразки Росії".

Він вважає, що "Вашингтон — автор української кризи й залучений у конфлікт на боці Києва" та наполягає на тому, що під час мирних перемовин сторони мають дотримуватися "Стамбульських домовленостей" 2022 року (списку вимог РФ, які Україна не визнає).

Віктор Шевцов — обіймає керівну посаду в Міноборони

Шевцов служив в управлінні фінансово-економічної діяльності оборонного відомства Росії. До кінця 2010-х перейшов на міжнародне співробітництво. У 2019 році отримав звання генерал-майора. Зараз — заступник начальника Головного управління міжнародного військового співробітництва Міноборони Росії.

Розслідувальний проєкт "Радіо Свободи" і "Настоящего времени" — "Система" — виявив, що Шевцов був присутній на перемовинах з Україною у 2022 році.

Топ дня
Вибір редакції