Перейти до основного змісту

Іран готовий підписати ядерну угоду з США: озвучено умови

Нафтопереробний завод Persian Gulf Star в Бандар-Аббасі, Іран, 9 січня 2019 року. Getty Images/Ali Mohammadi/Bloomberg

Радник верховного лідера Ірану Алі Шамхані заявив, що Тегеран готовий укласти ядерну угоду з президентом Дональдом Трампом за певних умов в обмін на скасування економічних санкцій.

Про це він розповів у середу в інтерв'ю NBC News.

За словами Шамхані, Іран зобов'яжеться ніколи не створювати ядерну зброю в обмін на негайне зняття всіх економічних санкцій.

Він також зазначив, що таких умов Іран ліквідує свої запаси високозбагаченого урану, придатного для створення зброї, обмежить збагачення урану до рівнів, необхідних для мирних цілей, а також допустить міжнародних інспекторів для контролю цього процесу.

"Це все ще можливо. Якщо американці діятимуть так, як вони кажуть, то ми точно можемо мати кращі стосунки", – сказав Шамхані.

Шамхані дав інтерв’ю після того, як Трамп запропонував Ірану "оливкову гілку", яка супроводжувалася попередженнями щодо жорстких економічних санкцій у разі відмови Тегерана від угоди щодо обмеження його ядерної програми.

Шамхані висловив розчарування щодо риторики Трампа та його погроз: "Він говорить про оливкову гілку, якої ми не бачили. Це все колючий дріт".

У неділю, 11 травня, представники Ірану та США відновили переговори з урегулювання суперечностей навколо ядерної програми Тегерана. Перемовини проходять у столиці Оману — Мускаті. Про це повідомляє агенція Reuters із посиланням на іранські державні ЗМІ.

Це четвертий раунд зусиль із залученням оманських посередників. Попередній раунд відбувся Омані 26 квітня 2025 року. Новий етап переговорів збігається з підготовкою до візиту чинного президента США Дональда Трампа до країн Перської затоки — Саудівської Аравії, Катару та ОАЕ. Візит заплановано на 13–16 травня.

Що передувало

Угода 2015 року, укладена Іраном і шістьма світовими державами, обмежувала ядерну програму Тегерана в обмін на скасування санкцій. Однак після виходу США з угоди Іран із 2019 року почав поступово порушувати її умови, суттєво збільшивши рівень збагачення урану — до 60%, що вже близько до рівня, необхідного для створення ядерної зброї.

За оцінками МАГАТЕ, поточна активність Ірану викликає занепокоєння, однак офіційний Тегеран наполягає: його ядерна програма має виключно мирний характер.

Топ дня
Вибір редакції