Перейти до основного змісту

Зеленський: потрібні прямі перемовини з РФ і на найвищому рівні

Президент України Володимир Зеленський. ОПУ

Президент Володимир Зеленський заявив, що для миру в Україні потрібне тривале і безумовне припинення вогню і прямі перемовини на найвищому рівні.

Про це він заявив у вечірньому зверненні.

"Зараз наша команда активно готує візит у Туреччину. Сьогодні позицію України ми дуже детально представили всім нашим партнерам. Я хочу подякувати за підтримку. Дуже важливий кожен сигнал, що потрібне припинення вогню – тривале і безумовне, що потрібні прямі перемовини і на найвищому рівні. Саме Путін у Росії все визначає, саме він має розв'язувати питання війни. Це його війна. Тому і перемовини мають бути з ним", — сказав президент.

Зеленський подякував світовим лідерам за підтримку мирних перемовин.

"Я хочу сьогодні відзначити заяву лідерів країн Північної Європи, країн Балтії. Я хочу подякувати за підтримку, в тому числі за підтримку перемовин. Загалом європейські лідери роблять сильні заяви, роблять дуже сильні кроки. Знаємо думку, зокрема, й Китаю – щодо підтримки припинення вогню і перемовин. США ясно і недвозначно говорять, що лідери мають зустрітись", — сказав він.

Президент наголосив, що Україна абсолютно готова до "дійсно ефективного формату розмови".

12 травня Трамп заявляв, що розглядає можливість бути особисто присутнім у Стамбулі. Крім цього він припустив, що Путін все ж таки погодиться на запропоноване Києвом та його партнерами припинення вогню.

Раніше Трамп казав, що Україна має погодитись прямі перемовини з РФ у Туреччині, які запропонував очільник Кремля Володимир Путін. У разі зустрічі, на його думку, українська влада щонайменше зможе з’ясувати, можлива угода із Кремлем чи ні. Якщо цього не станеться, то, за словами Трампа, європейські лідери та США будуть розуміти, "яка ситуація", і зможуть діяти відповідно.

Після цього Зеленський заявив, що чекатиме Путіна у турецькому Стамбулі у четвер, 15 травня, на прямих переговорах і сподівається на припинення вогню.

Своєю чергою у Кремлі заявили, що Україна має піти на переговори "без жодних умов". Там також зазначили, що оголосять своїх представників на переговорах з Україною в Стамбулі, щойно Путін вважатиме це за потрібне.

Що відомо про засідання "коаліції охочих" і пропозицію 30-денного припинення вогню

У засіданні "коаліції охочих" у суботу, 10 травня, взяли участь представники 35 країн, включно з Україною. Зустріч провели в Києві. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії і Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.

За підсумками цієї зустрічі лідери на пресконференції оголосили, що з понеділка, 12 травня, повинно початися повне припинення вогню між Україною та Росією без жодних умов. Це має бути всеосяжне припинення вогню на морі, в повітрі та на суші.

Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".

Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.

Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.

Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.

Ввечері 11 травня Зеленський заявив, що Україна все ще розраховує на припинення вогню з боку армії РФ з 12 травня. Він наголосив, що ЗСУ відповідатимуть "дзеркально" у разі його порушення.

Топ дня
Вибір редакції