Європейський союз "із нетерпінням чекає" на готовність лідера РФ Володимира Путіна зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським у Стамбулі 15 травня.
Про це під час брифінгу заявила головна речниця Європейської Комісії Паула Піньо, коментуючи мовчання Путіна щодо зустрічі.
"Він, імовірно, був здивований готовністю президента Зеленського зустрітися особисто. Тож ми з нетерпінням чекаємо на готовність президента Путіна зустрітися з президентом Зеленським у четвер. Ми б вітали, якби Путін зустрівся з Зеленським вперше за багато років, і, безумовно, з початку війни, і якби в четвер відбувся прямий діалог", — сказала вона.
Піньо також прокоментувала, залученість ЄС у мирні переговори щодо України.
"Як на рівні ЄС, так і багато представників кількох урядів всередині ЄС дуже, дуже тісно співпрацюють з президентом Зеленським, з президентом Трампом, саме з погляду забезпечення тиску для припинення вогню і забезпечення того, щоб такі переговори могли відбутися. Санкції є частиною цієї роботи", — сказала речниця.
Речниця Єврокомісії з питань закордонних справ Анітта Гіппер прокоментувала ігнорування Росією дедлайну припинення вогню.
"За останні три або майже чотири роки ми побачили, що Путіну не можна довіряти. Ми також побачили, що дії говорять голосніше, ніж слова. У ніч на неділю ми бачили понад 100 безпілотників, які пролетіли над Україною, вчергове вбиваючи невинних людей. Отже, зараз президент Зеленський погодився на безумовне припинення вогню. Ми також маємо Україну, яка залишається сильною і підтримує нас. Тож тепер м'яч на полі Росії", — сказала вона.
Що відомо про засідання "коаліції охочих" і пропозицію 30-денного припинення вогню
У засіданні "коаліції охочих" у суботу, 10 травня, взяли участь представники 35 країн, включно з Україною. Зустріч провели в Києві. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії і Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.
За підсумками цієї зустрічі лідери на пресконференції оголосили, що з понеділка, 12 травня, повинно початися повне припинення вогню між Україною та Росією без жодних умов. Це має бути всеосяжне припинення вогню на морі, в повітрі та на суші.
Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".
Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.
Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.
Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.
Ввечері 11 травня Зеленський заявив, що Україна все ще розраховує на припинення вогню з боку армії РФ з 12 травня. Він наголосив, що ЗСУ відповідатимуть "дзеркально" у разі його порушення.