Перейти до основного змісту

Президент Сербії Вучич хоче приєднатися до ЄС, незважаючи на візит до Москви

Президент Європейської Ради Антоніо Кошта і президент Сербії Александр Вучич прибувають на пресконференцію в Белграді, Сербія, 13 травня 2025 року. REUTERS/Zorana Jevtic

Президент Сербії Александар Вучич після того, як його нещодавня поїздка до Москви викликала критику Заходу, заявив, що Сербія залишається відданою своєму плану вступу до Європейського Союзу і хоче прискорити подачу заявки на членство.

Про це пише Reuters.

Після зустрічі з президентом Європейської Ради Антоніу Коштою у вівторок, 13 травня, Вучич заявив, що Белград хоче прискорити свою європейську інтеграцію і відкрити більше розділів переговорів з блоком.

“Атмосфера (в ЄС — ред.) ... не зовсім чудова, я переконався в цьому через поїздку до Москви, але ... Я вірю, що Європа з розумінням поставиться до прогресу, заснованого на заслугах”, — сказав він.

Вучич, який вже кілька місяців перебуває в оточенні антикорупційних протестів, очолюваних студентами, пообіцяв, що уряд працюватиме над впровадженням реформ, необхідних для вступу до ЄС.

Сербія повинна викорінити корупцію, реформувати свою судову систему, ЗМІ та виборче законодавство, налагодити зв'язки з Косово та узгодити свою зовнішню політику з політикою блоку, включаючи введення санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну.

“Ключовим елементом нашої спільної зовнішньої політики і політики безпеки є чітке засудження жорстокого вторгнення Росії в Україну і підтримка України в досягненні справедливого і тривалого миру”, — сказав Кошта через перекладача.

Кошта сказав, що він “радий почути”, що членство в ЄС залишається першочерговим пріоритетом Сербії.

“Що потрібно зробити ... це забезпечити свободу ЗМІ, придушити корупцію і вдосконалити виборче законодавство”.

Офіційні особи Європейського Союзу неодноразово закликали президентів країн, які прагнуть приєднатися до ЄС, в тому числі Вучича, уникати святкування Москвою перемоги у Другій світовій війні.

Вучич відвідав Росію 8 і 9 травня на параді з нагоди 80-ї річниці перемоги у Другій світовій війні. Там він також зустрівся з російським керівником Володимиром Путіним і лідером Китаю Сі Цзіньпіном.

Як пише Reuters, Росія є історичним православним християнським союзником Сербії і головним постачальником природного газу, а “Газпром” і “Газпромнефть” також є власниками сербської нафтової компанії NIS.

Москва також підтримує Белград у його протистоянні незалежності Косова, колишньої південної провінції Сербії.

Серед країн Західних Балкан Сербія, Чорногорія, Північна Македонія, Албанія та Боснія отримали статус кандидата на членство в ЄС, тоді як Косово відстає від них, нагадує Reuters.

Топ дня
Вибір редакції