Перейти до основного змісту

Моряки з 12 років: як росіяни у "нахімовських училищах" мілітаризують українських дітей

Будівля філія нахімовського військово-морського училища у Маріуполі. oknastar.ru

У Севастополі та Маріуполі росіяни відкрили дві філії нахімовського військово-морського училища, куди набирають українських дітей від 12 років. Окрім того, що учнів там вчать бути російськими військовими та готують до вступу у російські військові виші, їх активно використовують у пропаганді. Журналісти редакції розслідувань Суспільного дослідили, чому навчають у цих закладах українських дітей.

Раніше ми розповідали, як з українських дітей окупанти роблять російських солдатів, як на місці дитячого санаторію у Маріуполі будують філію центру "Воїн" та як українських юнаків призивають на строкову службу до армії РФ.

Севастополь: набирають дітей від 5 класу

У Севастополі діє філія санкт-петербурзького Нахімовського військово-морського училища Міністерства оборони Російської Федерації. Її росіяни відкрили на базі української Академії військово-морських сил імені П. С. Нахімова, захопленої у 2014-му. У соцмережах збереглось відео, як декілька десятків курсантів академії Нахімова у 2014-му відмовились переходити на російську сторону, співали гімн України та перебивали російське святкування.

Деякий час курсанти української та російської сторін шикувались окремо та підіймали свої прапори. На курсантів, які не зрадили присягу Україні, чинило тиск окупаційне керівництво училища та вимагало від них залишити Крим. Згодом їх передислокували до Одеси, а академію переформували в Інститут військово-морських сил.

20 березня 2014 року Владімір Путін підписав розпорядження про створення Севастопольського президентського кадетського училища. Філією санкт-петербурзького училища воно стало у 2017-му. У неї можна вступати школярам 5-7 класів. Навчатися вони будуть до 11 класу, а далі можуть вступати у військові виші РФ.

Керують закладом російські військові. З січня 2023 року начальником училища є контрадмірал Андрєй Ніколаєвіч Шишкін — уродженець Свердловської області РФ. Раніше він був помічником голови окупаційної адміністрації Криму.

У кожного взводу є класний керівник та вихователь, які насаджують російські наративи. В одному з освітніх журналів РФ вихователька училища Ірина Костюк писала, що у межах "військово-патріотичного виховання" вони реалізують програми "Прафєссія — родіну защіщять", "Бєсєди о важном". Крім того, дітей знайомлять з радянськими історичними памʼятками, проводять з ними "уроки мужності", наприклад "Герої операції Z", "Де ми — там перемога", а також запрошують на заходи учасників війни проти України.

"Севастопольське училище — яскравий показник, як з перших днів окупації Росія почала мілітаризувати простір навколо, — розповідає голова Центру громадянської освіти "Альменда" Марія Суляліна. — В училищі є прямий зв'язок з так званою СВО (так російська пропаганда називає війну проти України — ред.). Це і зустрічі з військовослужбовцями, і плетіння сіток, виготовлення окопних свічок, збір різної допомоги для військовослужбовців РФ. Основна мета закладу — щоб випускники не бачили іншого майбутнього, крім як у збройних силах Російської Федерації. У звітах, які подає це училище, ми, до прикладу, щороку бачимо збільшення (кількості — ред) дітей, які пов'язують свою долю з військовими спеціальностями, вступають у профільні військові заклади освіти РФ. І здебільшого це українські діти", — додає Суляліна.

У філії училища також діє одна з організацій, метою якою є поширення російської пропаганди, — "Рух перших". Усі вихованці закладу є членами мілітаристичного руху "Юнармія". Про це йдеться у звіті філії за 2024 рік.

У цьому ж документі згадано, що дітей залучають до допомоги військовослужбовцям 810-ї окремої бригади морської піхоти РФ.

Звіт про допомогу вихованців нахімовського училища військовим 810-ї окремої бригади морської піхоти РФ. Скриншот зі звіту училища за 2024 рік

Крім того, в училищі є "інтерактивна карта" війни проти України, яку чергові вихованці коригують відповідно до звіту міноборони РФ.

"Інтерактивна карта" війни проти України у холі нахімовського училища у Севастополі. Звіт училища за 2024 рік

"Попри те, що діти не воюють на фронті, вони постійно у контексті війни. Вони оновлюють цю карту і починають вважати себе залученими до цього", — каже Марія Суляліна.

Більшість викладачів училища — російські офіцери запасу або ті, хто вже у відставці. У 2024-2025 навчальному році у філії училища, як йдеться у їхньому звіті, здобувають освіту 654 студенти.

Севастопольська філія, до слова, має шефство над школою у селі Щасливцевому Генічеської територіальної громади Херсонської області. Там у 2023 та 2024 роках відкрили два кадетські класи.

Учні-кадети зі Щасливцевого навчаються за спеціальною програмою, що містить стройову та вогневу підготовки, топографію, заняття з психологом. Також вони мають додаткові заняття зі спортивної підготовки й вивчення історії Росії.

Діти зі Щасливцевого під час практики у Нахімовському військово-морському училищі у Севастополі. Телеграм-канал "Таврія"

У липні 2024 року видання "Таврія" писало, що діти зі щасливцівської школи проходили у севастопольському нахімовському училищі "практику", під час якої вивчали історію військово-морського флоту Росії, навчалися керувати човнами та стріляти.

Кадетський клас зі Щасливцевого у Севастополі. Телеграм-канал "Таврія"

"Кримський сценарій" у пришвидшеному темпі: перший набір у Маріуполі

30 березня 2023 року Путін доручив створити філію нахімовського училища в окупованому Маріуполі. Через рік та 4 місяці у місті відкрили заклад. Путін був присутній — по відеозв’язку.

На відміну від філії у Севастополі, маріупольський заклад будували "з нуля" у Приморському парку, що є рекреаційною зоною міста. У квітні 2024 року видання 0629.com.ua повідомляло, що задля будівництва там вирубали понад сотню дерев.

Заступник міністра оборони РФ Тімур Іванов і т.в.о. голови окупаційної влади Донецької області Денис Пушилін закладають камінь на місці майбутнього будівництва філії нахімовського училища у травні 2023 року. Пропагандистське видання "Комсомольская правда"

Філію відкрили 2 вересня 2024 року.

Курсанти філії училища у день відкриття закладу у Маріуполі 2 вересня 2024 року. "Донєцкоє врємя"

Пропагандистські ЗМІ пишуть, що у закладі навчається 240 учнів — діти 5-7 класів. У російських соцмережах ми знайшли інформацію, що до маріупольського училища також запрошували школярів з тимчасово окупованих Херсонської та Запорізької областей. Обіцяли "широкі перспективи для майбутньої карʼєри у ВМФ Росії".

Вступати до військового закладу запропонували й дітям з мелітопольського соціально-реабілітаційного центру. Про це повідомляли у Центрі національного спротиву.

Сєргєй Ануфрієв — заступник начальника з виховної роботи філії у Маріуполі — в інтервʼю пропагандистському медіа розповідав, що основна частина учнів з окупованих територій, решта — з 32 регіонів РФ. "Їхня основна мета — стати військово-морськими офіцерами. Саме це бажання у них ми будемо виховувати", — казав Ануфрієв.

У грудні 2024 року учні філії нахімовського училища у Маріуполі дали клятву на вірність Росії.

"Маріупольське училище — це один з прикладів пришвидшеного "кримського сценарію". Це видно по тому, як швидко воно було збудовано, як швидко було запущено у роботу, яку увагу училищу приділяє Путін. І це видно у промовах про роль таких училищ у підготовці "патріотичного покоління", яке готове захищати так звану "родіну". Вони намагаються у це училище завербувати дітей з окупованих територій, щоб вони далі служили у військово-морському флоті РФ.

І що в першому (Севастополь), що у другому (Маріуполь) випадках, це безумовно пропаганда служби у збройних силах окупанта. Вони не приховують, що їхня мета — щоб діти почали служити в армії Російської Федерації. А це є порушенням норм міжнародного гуманітарного права, зокрема IV Женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни", — каже керівниця "Альменди" Марія Суляліна.

Все керівництво філії у Маріуполі — російські військові:

Програма навчання у маріупольському училищі мало відрізняється від програми середньої школи. Але, крім загальноосвітніх дисциплін, у навчальному плані для 5-7 класів зустрічаємо "Основи безпеки та захисту родіни", "Основи духовно-моральної культури народів Росії" та "Основи військово-морської підготовки".

"Це діти, які пам'ятають Україну, які навчалися за українськими підручниками, в яких є друзі, які пам'ятають, як це — доступ до інтернету без блокування, в яких вже є якесь сформоване уявлення про світ. І для росіян важливо швидко зламати цих дітей, особливо в умовах повномасштабного вторгнення. У Криму це відбувалось не так, не як блок одразу. У Криму вони намагалися показати, що це не вторгнення, це не окупація, вони намагалися показати, що Росія не воює на Донбасі.

У Маріуполі все очевидно. Росія напала, вона воює тут. І окупантам треба швидко ламати свідомість дітей, бо ти не можеш сказати, що ми не воюємо і це не ми, а ви самі проголосували на референдумі за нас. Це неможливо. Бо є купа об'єктивних фактів, що діти бачать навколо, які говорять про інше. Тому їм важливо працювати з дітьми молодшої категорії, щоб швидше змінювати їхню свідомість", — каже голова Центру громадянської освіти "Альменда" Марія Суляліна.

Про особливості навчання в училищі виданню "Комсомольская правда" розповів один із вихованців — хлопчик із Краматорська. За його словами, діти навчаються шість днів на тиждень, мають гуртки та секції: онлайн ігри на військову тематику, рукопашний бій, хокей, бойове самбо, танці й бокс.

Якщо у вихованців немає незадовільних оцінок, їм дають можливість залишити територію закладу у неділю.

"Життя хочу повʼязати з військово-морським флотом. Служити на кораблі. Не на підводному човні, на воді", — каже український хлопчик пропагандистському виданню.

До дітей приїздять військові. До прикладу, у жовтні 2024-го учнів відвідали сапери зведеного загону розмінування та показували зразки мін і вибухових пристроїв.

Військовий показує вихованцям училища вибухові предмети. Скриншот з відео Міноборони РФ

У березні 2025 року дітей залучали до заходів, присвячених 80-річчю перемоги у Другій світовій. Раніше редакція розслідувань вже розповідала, як окупанти святкували "Дєнь побєди" на тимчасово окупованих територіях України, залучаючи до пропаганди українських дітей, навіть дошкільного віку.

Урок мистецтва для вихованців нахімовського училища у Маріуполі, присвячений "80-річчю побєди". Сайт училища

"Це цілеспрямоване перетворення дітей на громадян РФ"

З постправдою, яку вибудовує Росія на тимчасово окупованих територіях України, працювати важко, каже голова Центру громадянської просвіти "Альменда" Марія Суляліна.

"Росія цими інтерактивними картами, залученням військових, побудовою образу героя серед російських військовослужбовців намагається нав'язати українським дітям війну в Україні як продовження "визвольної боротьби" Другої світової, продовження "оборонної війни". Попри те, що це суперечить реальності, діти все одно починають у це вірити", — каже Суляліна.

Вона додає: наскрізна мілітаризація в освіті, яку впроваджує РФ на окупованих територіях, знищує українську ідентичність:

"Те, що Росія робить з нашими дітьми на окупованих територіях, має розглядатись як злочин проти людяності. Бо їхня фінальна мета — зробити так, щоб там не залишилося жодної людини, яка буде ідентифікувати себе як українець. І вони починають саме з дітей — з тих, у кого через вікові особливості ще відбувається процес формування свідомості, ідентичності. Вони надають дітям конкретні військові навички, щоб їх можна було завербувати в армію і відправити на війну проти власної країни. І це ми маємо розглядати не у вакуумі, а у сфері загальної політики. Окупанти хочуть, щоб підлітки вважали за щось дуже круте бути військовим, і що бути у військовому училищі — це також круто, бути в "юнармії" — круто. Це цілеспрямоване перетворення дітей на громадян РФ", — каже Марія Суляліна.

Топ дня
Вибір редакції