Європа повинна мати місце за столом у разі початку переговорів між Україною та Росією, котрі планують провести 15 травня в Стамбулі (Туреччина).
Про це заявив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро в ефірі Radio France, коментуючи заяву російського лідера Володимира Путіна про готовність до прямих переговорів.
“Це добре, і ми готові, починаючи з наступного четверга, розпочати переговори, що ведуть до встановлення міцного миру в Україні”, — зазначив Барро.
Він також підкреслив, що передумовою для діалогу є припинення вогню, адже “переговори під бомбами — неможливі”. За словами французького міністра, якщо не буде припинення вогню, можна розраховувати на те, що європейці та американці посилять тиск на Путіна.
"Ми маємо можливість запровадити масштабні санкції, які матимуть руйнівний вплив на російську економіку", — сказав міністр.
Раніше президент Франції Еммануель Макрон теж коментував заяву Путіна про перемовини у Стамбулі 15 травня заявивши, що вона є "першим кроком, але недостатнім". Пізніше Макрон оприлюднив пост у соцмережі Х, у якому написав, що не може бути жодних переговорів, коли говорить зброя".
Що відомо про мирні перемовини у Стамбулі 15 травня
У суботу, 10 травня, за підсумками зустрічі "коаліції охочих", США та країни Європи закликали Росію до 30-денного перемир’я з 12 травня у війні РФ проти України. У засіданні "коаліції охочих" взяли участь представники 35 країн, включно з Україною — повідомив президент Володимир Зеленський. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії і Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.
Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".
Очільник Кремля Володимир Путінзапропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.
Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.
Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.
Президент Туреччини Ердоган прийняв пропозицію провести переговори між Росією та Україною у Стамбулі 15 травня. Про це заявили в адміністрації президента після телефонної розмови із президентом Франції Макроном.