Україна та Європейський Союз (ЄС) оголосять про створення спеціального трибуналу, метою якого буде переслідування кремлівського лідера Володимира Путіна та інших російських чиновників за організацію вторгнення в Україну.
Про це заявила висока представниця ЄС із зовнішніх відносин й політики безпеки Кая Каллас після неформальної зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Варшаві 8 травня.
"Завтра ми надамо остаточну політичну підтримку створенню трибуналу з воєнних злочинів. Не буде безкарності, буде відповідальність за скоєні злочини. Також ті, хто насправді розпочав цю війну, – сказала Каллас.
Спеціальний трибунал щодо злочинів РФ проти України
Проєкт Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України готовий і чекає на політичне схвалення. Його неофіційно називають "трибуналом для Путіна", оскільки в міжнародній юриспруденції відповідальним за злочин агресії вважається вище керівництво держави. Очікується, що 9 травня міністри закордонних справ країн ЄС відвідають Львів, де офіційно про це оголосять, пише Bloomberg.
Технічна підготовка завершилася наприкінці березня під час зустрічі так званої "Основної групи" у Страсбурзі. Учасники склали три документи — двосторонню угоду між Україною та Радою Європи, статут трибуналу та угоду про порядок його управління.
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі може розглядати справи щодо злочинів агресії, але засуджувати ті країни, які ратифікували Римський статут. Росія не є його учасницею. У зв'язку з цим західні союзники України говорили про необхідність створити окремий незалежний трибунал щодо злочину агресії РФ проти України.
Що відомо про орден на затримання Путіна
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.
2 вересня Путін прибув з офіційним візитом у Монголію. Хоч країна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, проте, попри заклики України, російського лідера там не арештували. Речник МКС Фаді ель-Абдалла заявив, що Монголія може не арештовувати російського лідера, якщо країни змушені "порушити договірні зобов’язання" з іншою державою або якщо це порушує "дипломатичний імунітет особи або майна третьої держави".