Європейський парламент ухвалив резолюцію про повернення українських дітей, яких Росія депортувала або примусово перемістила.
Як повідомили у пресслужбі ЄП, резолюцію підтримали 516 євродепутатів, троє проголосували проти та 34 утрималися.
"Депутати Європарламенту рішуче засуджують "геноцидну стратегію", яку проводить Росія за підтримки Білорусі та яка спрямована на знищення української ідентичності. Примусове переміщення та депортація українських дітей, їх незаконне усиновлення, вбивства, а також примусова русифікація та мілітаризація мають припинитися", — йдеться у повідомленні.
У резолюції зазначається, що Росія повинна повідомити про особи та місце перебування всіх депортованих українських дітей та забезпечити їхній добробут та безпечне й безумовне повернення.
"Російська влада також повинна дозволити міжнародним організаціям, таким як Міжнародний комітет Червоного Хреста, Управління Верховного комісара ООН з прав людини та ЮНІСЕФ, доступ до всіх депортованих українських дітей. ЄС повинен продовжувати підтримувати українську владу та міжнародні й неурядові організації в їхніх зусиллях щодо документування депортованих дітей", — йдеться у резолюції.
Депутати Європарламенту також закликають ЄС та держави-члени приєднатися до Міжнародної коаліції за повернення українських дітей. Міжнародна спільнота тим часом повинна притягнути Росію до відповідальності, посилюючи координацію через Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний суд ООН та Спецтрибунал для розслідування злочину агресії проти України.
"Будь-яка справжня мирна угода повинна включати репатріацію цих дітей та відповідальність за примусові переселення та депортації", – підсумовують депутати Європарламенту.
Як повідомив голова офісу президента Андрій Єрмак, резолюцію підтримали п’ять провідних політичних груп Європарламенту.
"Європарламент чітко заявляє: Без повернення викрадених дітей — жодної справжньої мирної угоди", — зазначив він.
Що відомо про викрадення Росією українських дітей
Уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук раніше інформувала, що станом на кінець березня 2023 року українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію.
5 квітня 2023 року 49 країн світу у спільній заяві засудили РФ за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії перед судом в Гаазі.
В Офісі генпрокурора вказали, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.
17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.
17 квітня 2025 року український парламент у першому читанні підтримав законопроєкт №12385 щодо реалізації права дітей на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів.
22 квітня комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній раді ухвалити в першому читанні законопроєкт №12170. Він передбачає відповідальність за депортацію та невиправдану затримку репатріації дитини у військових цілях представником іноземної держави.