За рік споживання тютюну серед молоді зросло на понад 10% — з 33% до 45%. Про це свідчать результати соцопитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Результати опитування були оприлюднені 7 травня на пресконференції КМІС та громадської організації "Життя".
Опитування, проведене КМІС в рамках регулярного ОМНІБУСУ у лютому-березні 2025 року, демонструє відновлення негативної тенденції до зростання споживання тютюну та нікотину.
31% українців зараз вживають тютюнові або нікотинові вироби:
- щоденно – 27%,
- епізодично – 4%.
Вживання тютюнових або нікотинових виробів традиційно більш поширене серед чоловіків, ніж серед жінок:
- 41% — чоловіки
- та 16% жінки.
Найбільш значуще зростання споживання тютюнових та нікотинових виробів зафіксоване серед молодого населення віком 18-39 років – 45% (у 2024 році – 33%).
- 37% молодих курців віком 18-29 років вживають тютюнові вироби для електричного нагрівання,
- 39% – електронні сигарети.
Це свідчить про те, що молодь залишається основною цільовою аудиторією, на яку спрямовані дії тютюнової індустрії, відзначили учасники пресконференції. Одним з факторів зростання споживання тютюну та нікотину стало агресивне просування тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) та електронних сигарет.
“Кожен пʼятий (21%) теперішній споживач тютюнових та нікотинових виробів вживає 2 або 3 види продукції. Найбільше явище множинного споживання зосереджене серед молодого населення віком 18-29 років – 45% (23% споживачів вживають два види продукції та 22% – три). Найбільш поширеною комбінацією є сигарети та ТВЕН”, — розповіла заступниця головного директора Київського міжнародного інституту соціології Вікторія Захожа.
За її словами, це може свідчити про те, що поява та просування нових тютюнових та нікотинових виробів спричиняє споживання кількох виробів одразу.
Всеукраїнське опитування "Вживання тютюнових і нікотинових виробів" проводилося Київським міжнародним інститутом соціології у лютому-березні 2025 року в рамках регулярного "Омнібусу" на замовлення ГО "Життя". У перебігу дослідження вивчалися думки і погляди дорослих жителів України (у віці 18 років і старше) з різних питань, пов’язаних із вживання тютюнових і нікотинових виробів.
Опитування здійснювалося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI).
Опитування проводилося лише з респондентами у віці 18 років і старше і лише з тими, хто на момент опитування проживав на підконтрольній уряду України території. Жителі України, які виїхали закордон після 24 лютого 2022 року і не повернулися, не опитувалися.
Польовий етап дослідження тривав з 14 лютого до 4 березня 2025 року. Загалом в рамках дослідження було проведено 2029 інтерв’ю.
Формально для звичайних обставин статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і з дизайн-ефектом 1.1) не перевищує:
- 2.4% для показників, близьких до 50%,
- 2.1% для показників, близьких до 25 або 75%,
- 1.5% для показників, близьких до 10 або 90%,
- 1.1% для показників, близьких до 5 або 95%,
- 0.5% для показників, близьких до 1 або 99%.