Федеральний апеляційний суд у США у суботу, 3 травня, заблокував рішення, яке зобов'язувало адміністрацію Трампа повернути на роботу понад 1000 співробітників “Голосу Америки”.
Про це повідомляє Reuters.
22 квітня окружний суддя США Ройс Ламберт наказав адміністрації “вжити всіх необхідних заходів”, щоб відновити співробітників і підрядників на їхніх посадах в американській службі новин, а також відновити радіо-, телевізійні та онлайн-трансляції новин і деякі гранти.
Апеляційний суд у рішенні з перевагою у 2:1 припустив, що Ламберт не мав юрисдикції наказувати працівникам повернутися до роботи та вимагати відновлення грантів на 15 мільйонів доларів для Радіо Вільна Азія та Близькосхідних мовних мереж.
Агентство США з глобальних медіа відправило понад 1000 співробітників у відпустку і повідомило 600 підрядникам, що їхні контракти будуть розірвані після того, як агентство раптово припинило мовлення в березні за розпорядженням Трампа, нагадує Reuters.
Апеляційний суд зазначив, що уряд не оскаржував той аспект рішення Ламберта, який вимагає від нього відновити “законодавчо передбачений рівень мовлення “Голосу Америки”. У п'ятницю в численних повідомленнях йшлося про те, що “Голос Америки” готується відновити мовлення наступного тижня. У суботу в USAGM не прокоментували цю ситуацію.
Окружна суддя США Корнелія Піллард не погодилася з рішенням суду, заявивши, що воно “практично гарантує, що мережі більше не існуватимуть у будь-якій значущій формі до того часу, коли ця справа буде повністю розглянута”.
Вона додала, що це "призведе до того, що “Голос Америки” буде змушений замовкнути в осяжному майбутньому, а Радіо Вільна Азія і Близькосхідні мовленнєві мережі не зможуть довести цю справу до кінця”.
Згідно з розпорядженням Трампа, “Голос Америки” вперше за 80 років свого існування не повідомляє новини. Його веб-сайт не оновлювався з 15 березня, а радіостанції за кордоном вимкнулися або транслюють лише музику.
Конгрес зробив трансляції обов'язковими і не дозволив виконавчій владі в односторонньому порядку припинити їх фінансування, постановив Ламберт.
Радник Трампа Карі Лейк оголосила про закриття 15 березня, відправивши майже всіх співробітників USAGM у відпустку, заявивши, що агентство було “безповоротно зламане” і упереджене проти Трампа. У суботу в соціальних мережах вона написала, що рішення суду стало “величезною перемогою для нас”.
USAGM — це незалежна урядова агенція, яка опікується Радіо Свобода, "Голосом Америки" й іншими фінансованими США мовниками, які разом розповсюджували новини й інформацію майже 50 мовами приблизно для 361 мільйона людей щотижня.
Що цьому передувало
14 березня Трамп підписав указ щодо максимального скорочення функцій і роботи співробітників кількох відомств для боротьби з бюрократією, серед них названо урядове агентство США з глобальних медіа (USAGM), яке контролює "Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода" і "Голос Америки".
15 березня штатні працівники "Голосу Америки" отримали електронного листа від відділу кадрів з повідомленням про те, що їх відправлено в оплачувану адміністративну відпустку.
Директор "Голосу Америки" Майкл Абрамовіц заявив, що вперше за 83 роки мовник "змусили замовкнути". За його словами, майже весь персонал — понад 1300 журналістів, продюсерів, допоміжний персонал, та його самого — відправили в адміністративну відпустку.
Керівник української служби "Голосу Америки" Руслан Петричка також підтвердив, що українська редакція призупинила мовлення, а всі працівники відправлені в адміністративну відпустку.
25 березня Агентство США з глобальних медіа (USAGM) зобов’язалося виділити Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода частину коштів, виділених йому Конгресом, напередодні запланованих судових слухань.
Того ж дня, 25 березня суд у Сполучених Штатах видав наказ, який тимчасово заблокував ліквідацію Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода. Суддя постановив, що дії адміністрації Дональда Трампа не підтверджені жодними фактами та, ймовірно, порушили закон.