Перейти до основного змісту

Першотравневі протести призвели до масових арештів у Стамбулі та зіткнень у Парижі

Працівники із плакатами вигукують гасла під час демонстрації до Дня праці в Парижі, Франція, 1 травня 2025 року. Getty Images/BASTIEN OHIER

1 травня 2025 року в різних країнах світу відбулися масові демонстрації з нагоди Міжнародного дня праці. Протести охопили Францію, Туреччину, США та інші держави, де учасники виступали за трудові права, соціальну справедливість і демократію, а також виступали проти політики американського президента Дональда Трампа. ​

У Туреччині поліція застосувала сльозогінний газ і гумові кулі проти демонстрантів, які намагалися прорватися до площі Таксим у Стамбулі, яка традиційно має символічне значення для профспілок, попри офіційну заборону на мітинги. Було затримано щонайменше 210 осіб.

Міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая повідомив, що загалом 409 людей затримали за порушення Закону №2911 про мітинги та демонстрації: 407 у Стамбулі, 1 у Токаті та 1 у Вані. Міністр також зазначив, що по всій країні було задіяно 122 777 поліцейських, пише TRT Haber.

Протестувальники скандують гасла та розмахують прапорами, працівники профспілок, активісти та члени політичних партій беруть участь у першотравневому марші в районі Кадикьой 1 травня 2025 року в Стамбулі, Туреччина. Getty Images/Burak Kara

Він повідомив, що в 78 провінціях було проведено 212 заходів, у яких загалом взяли участь 286 584 особи.

У Парижі тисячі протестувальників маршем.

Під час демонстрації невідомі в чорному одязі атакували представників Соціалістичної партії, що спричинило сутички з поліцією.

Міністр внутрішніх справ Франції Бруно Ретайо повідомив, що поліція втрутилася під час маршу в Парижі, щоб гарантувати безпеку та затримала кількох осіб.

"У Парижі офіс Соціалістичної партії був атакований предметами, які кидали особливо агресивні й насильницькі протестувальники, що напали на активістів партії. Хочу висловити повну підтримку постраждалим активістам", — написав він у соцмережі X.

"Ми не відступимо перед політичним насильством, яке крайні ліві сили намагаються нав’язати нашій країні", — додав він.

Загалом по країні в акціях взяли участь понад 300 тисяч осіб, зокрема 100 тисяч у Парижі, за даними профспілки CGT.

Протести у Тунісі

Туніські протестувальники вимагають звільнення ув'язнених опозиціонерів. Сотні туніців вийшли на вулиці столиці, щоб відзначити День праці, протестувати проти президента Каїса Саїда та вимагати звільнення ув'язнених політичних діячів.

Демонстранти тримають плакати із зображенням колишнього судді Ахмеда Суаба та написом арабською мовою "Звільніть Ахмеда Суаба, звільніть Туніс", показуючи знак перемоги під час демонстрації в День праці в Тунісі, Туніс, 1 травня 2025 року. Getty Images/Chedly Ben Ibrahim

Мітинг, у якому взяли участь члени різних політичних фракцій, був скликаний конфедерацією профспілок Тунісу UGTT та родичами затриманих опозиційних діячів.

Тайванські робітники попереджають про загрозу від тарифів Трампа

У Тайбеї близько 2500 членів тайванської профспілки пройшли маршем від адміністрації президента, представляючи різні сектори: від рибальства до телекомунікацій.

Протестувальники попереджали, що тарифи Трампа можуть призвести до втрати робочих місць, а одна профспілка працівників автомобільної промисловості мала вирізаний автомобіль із фотографією Трампа на верхньому крилі.

"Ось чому ми сподіваємося, що уряд зможе запропонувати плани щодо захисту прав працівників", – сказав лідер профспілки Карлос Ван.
Тайванські працівники тримають плакати з написом «"Потрібно гарантувати захист від цькування" під час мітингу до Дня праці в Тайбеї, Тайвань. AP/Chiang Ying-ying

Першотравневі протести в Токіо

Тисячі людей зібралися в парку Токіо, вигукуючи "банзай!» або «Довго живіть!», та пройшли вулицями під гру традиційних барабанів.

Працівники кажуть, що політика Трампа нависла над усім цим днем, як тінь. На одній вантажівці на марші в Токіо була лялька, схожа на Трампа.

Тадаші Іто, член профспілки будівельників у Японії, сказав, що його турбує потенційне зростання цін на імпортну сировину в найближчі місяці.

"Усі борються за роботу, тому контракти, як правило, укладаються там, де найнижча заробітна плата", – сказав він.
Люди беруть участь у 96-му мітингу до Дня праці з нагоди Міжнародного дня трудящих 1 травня 2025 року в Токіо, Японія. Getty Images/David Mareuil

Протести у США

1 травня 2025 року по всій території США відбулися масові демонстрації на підтримку прав працівників та іммігрантів.

Учасники протестів виступали проти скорочення фінансування державних служб, приватизації, атак на профспілки та жорстких імміграційних заходів. У Нью-Йорку демонстранти засуджували політику Трампа та піддавали критиці університет Колумбії за поступки федеральному тиску. ​

У Вашингтоні учасники мітингу згадували про трагічну загибель іммігрантів-будівельників у Балтиморі та випадки несправедливих депортацій.

Демонстранти тримають плакати та підтримують промовців під час мітингу до Дня праці на Бостон-Коммон у Бостоні, штат Массачусетс, 1 травня 2025 року. Getty Images/JOSEPH PREZIOSO

Організатори протестів заявили, що ці акції спрямовані на захист демократії та протидію авторитарним тенденціям в уряді. Вони підкреслили, що боротьба за справедливі умови праці та гідність на робочому місці є невід’ємною частиною боротьби за права іммігрантів. ​

Топ дня
Вибір редакції