Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків НБУ на засіданні у понеділок, 28 квітня, визнав “небездоганною” репутацію п’ятого президента України, лідера "Європейської солідарності", мажорітарія Міжнародного інвестиційного банку (МІБ) Петра Порошенка, стосовно якого запроваджені санкції РНБО, повідомив адвокат Порошенка Ілля Новіков. Пізніше цю інформацію підтвердила й пресслужба НБУ.
Про рішення НБУ йдеться на сайті “Європейської Солідарності”.
“НБУ за власною ініціативою вирішив розглянути питання про те, чи Порошенко є “особою з небездоганною репутацією”, що є технічним терміном і означає можливість для НБУ вжити певних заходів щодо встановлення контролю над банківськими установами, в яких він є акціонером”, — заявив Новіков.
За його словами, НБУ був єдиним органом, який вирішив, що указ президента про запровадження санкцій є підставою вважати когось “особою з небездоганною репутацією”.
“Указ про санкції, законодавство України, Кабмін нічого такого не вимагають. Це виключно ініціатива НБУ”, — заявив адвокат.
За словами адвоката, на це засідання не допустили ані адвокатів Порошенка, ані народних депутатів. При цьому сам Порошенко бере участь у Конгресі Європейської народної партії в Іспанії.
Що каже Порошенко
За словами Порошенка, розгляд питання про "небездоганну репутацію" свідчить про "серйозні проблеми з репутацією самого Нацбанку, який за Конституцією має бути суто незалежним регулятором, а по суті став виконавцем політичного замовлення".
"Чинуші з НБУ, як щурі, ховалися від народних депутатів, а адвоката як законного представника просто вимкнули з онлайн-трансляції комітету", — написав експрезидент.
Він заявив, що санкції — превентивні.
"Це означає — жодних порушень не було, але санкції є, а значить і з репутацією можна не церемонитись", — написав Порошенко.
Він назвав дії НБУ незаконними. За словами Порошенка, йдеться про "черговий етап зачистки політичного поля і створення проблем для опозиції".
Що кажуть в НБУ
Оновлено о 14:05: Пізніше у Нацбанку підтвердили, що у зв’язку із застосуванням санкцій до Порошенка Національний банк України визнав його ділову репутацію небездоганною, як власника істотної участі в акціонерному товаристві “Міжнародний інвестиційний банк (АТ “МІБ”).
Повідомляється, що таке рішення Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайта платіжної інфраструктури Національного банку ухвалив на засіданні 28 квітня 2025 року.
“Підставою для ухвалення рішення стало застосування до власника істотної участі в АТ “МІБ” Порошенка Петра Олексійовича ознаки небездоганної ділової репутації, визначеної в підпункті 2 пункту 62 глави 6 розділу II Положення про ліцензування банків, затвердженого постановою Правління Національного банку від 22.12.2018 № 149 (зі змінами)”, — йдеться у повідомленні.
Як наголосили у НБУ, відповідно до статті 14 Закону України “Про банки і банківську діяльнстьˮ власники істотної участі в банку повинні мати бездоганну ділову репутацію. Вимоги щодо ділової репутації власників істотної участі в банку встановлюються Національним банком, який здійснює постійний контроль за відповідністю власника істотної участі в банку встановленим Законом про банки та Положенням про ліцензування банків вимогам, зокрема щодо ділової репутації.
Зазначається, що, згідно з підпунктом 2 пункту 62 глави 6 розділу ІІ Положення про ліцензування банків ознакою небездоганної ділової репутації фізичної особи, пов’язаною з дотриманням закону та публічного порядку, є, зокрема, застосування Україною санкцій до такої особи.
Як заявили в НБУ, Порошенко володіє акціями АТ “МІБ” опосередковано через володіння 100% акцій ПАТ “Закритий недиверсифікований корпоративний інвестфонд “ПРАЙМ ЕССЕТС КЕПІТАЛ”, який, зі свого боку, прямо володіє 64,98292% акцій Банку.
Зазначається, що рішенням РНБО від 12 лютого 2025 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”, введеним у дію Указом президента від 12.02.2025 № 81/2025, до Порошенка застосовано (безстроково) персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи.
У Нацбанку наголосили, що засідання Комітету проводилося в дистанційному форматі. На засіданні, йдеться у дописі, були присутні представник Петра Порошенка – адвокат Ігор Головань та представник АТ “МІБ“ – заступник начальника юридичного управління, начальник відділу по роботі з непрацюючими активами Олександр Грищенко. Відповідно Національний банк надав Порошенку та його представникам всі можливості надати свої пояснення (бути заслуханими) в межах відкритого адміністративного провадження, заявили в НБУ.
Там також заявили, що Національний банк заздалегідь повідомив всі зацікавлені сторони про те, що засідання відбуватиметься в дистанційному форматі, однак народні депутати України від партії “Європейська солідарність“, а також адвокат Порошенка Ілля Новіков прибули до будівлі НБУ та вимагали забезпечити їм можливість бути фізично присутніми на засіданні Комітету.
“Національний банк розцінює дії народних депутатів та осіб, що їх супроводжували, зокрема ведення прямої трансляції їхнього перебування в НБУ в ефірі “5 каналу“ та виклик Національної поліції, як спробу тиску на працівників НБУ та намагання зірвати роботу Комітету. НБУ розгляне можливість подання заяви до правоохоронних органів про тиск та перешкоджання діяльності з боку зазначених народних депутатів та осіб, що їх супроводжували”, — заявили у НБУ.
Порошенко 11 квітня заявив, що НБУ плануєте визнати його "особою з небездоганною діловою репутацією", використавши для цього указ президента про санкції проти нього від 12 лютого 2025 року. Політик заявив, що закон такого механізму не передбачає, це внутрішньонацбанківське трактування.
"Але саме воно дозволить вам реалізувати мету: заблокувати і спробувати вилучити належні мені акції банку (МІБ)", — заявив Порошенко.
Очільник НБУ Андрій Пишний відкинув звинувачення Порошенка в тому, що регулятор виконує "політичне замовлення", перевіряючи його фонди. Водночас Пишний підтвердив перевірку регулятором МІБ, але стверджує, що вона — "планова", і про це на сайті НБУ сповіщали ще в грудні 2024 року.
Що цьому передувало
РНБО 12 лютого запровадила санкції проти експрезидента та нардепа Петра Порошенка, бізнесменів Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго і Геннадія Боголюбова, а також проти колишнього народного депутата Віктора Медведчука.
Серед іншого їм заблокували активи. Порошенко, Боголюбов, Медведчук, Коломойський та Жеваго отримали заборону брати участь у приватизації, оренді державного майна, збільшувати статутний капітал підприємств тощо. Також вони мають припинити угоди, зокрема у сфері безпеки та оборони. Санкції введені безстроково.
У березні 2025 року НБУ Національний банк України оштрафував АТ "Міжнародний інвестиційний банк", власником якого є Петро Порошенко, за порушення законодавства щодо відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом. Про це йшлося у повідомленні на сайті НБУ.
Згідно з рішенням регулятора, банк Порошенка має сплатити штраф у розмірі 20,5 млн грн за порушення закону. Йдеться, зокрема, про недотримання банком обов’язку щодо належної перевірки клієнтів, подання недостовірної інформації, а також невикористання ризик-орієнтованого підходу у фінансовому моніторингу.
25 квітня стало відомо, що дружина експрезидента України, а нині лідера партії "Європейська Солідарність" Петра Порошенка, Марина подала на нього до суду позов щодо поділу майна.