Перейти до основного змісту

Україна пропонує реструктуризацію держборгу, відхиляє пропозицію інвесторів

Київ, 16 квітня 2025 р. REUTERS/Marko Djurica

Україна представила пропозицію щодо реструктуризації державного боргу за ВВП варантами відповідно до параметрів Програми Міжнародного Валютного Фонду, щоб забезпечити боргову стійкість та фінансову стабільність країни.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Міністерства фінансів України.

З 15 по 23 квітня Україна провела зустріч з членами Спеціального комітету, який об'єднує власників близько 30% ВВП варантів України.

Україна запропонувала дві опції:

  • обмін варантів на додатковий випуск єврооблігацій;
  • зміна умов випуску варантів, включно зі скасуванням виплат у 2025–2028 роках.

Спеціальний комітет запропонував Україні сплатити 75% платежу власникам варантів за зростання ВВП у 2023 році та випустити нові облігації на $209 млн, проте Україна відхилила цю пропозицію.

У 2023 році ВВП України зростало, та у мінфіні вважають, що цей зріст не є причиною для виплат за ВВП варантами, адже у 2022 році українська економіка впала майже на 30% через вторгнення Росії в Україну.

Міністерство фінансів заявило, що Україна залишатиметься відкритою до конструктивних переговорів, спрямованих на забезпечення довгострокової фінансової стабільності та підтримку економічного відновлення країни.

"Завдана Росією шкода внаслідок нічим не спровокованої та невиправданої військової агресії проти України є колосальною та безпрецедентною. Економічні збитки вже оцінюються у сотні мільярдів євро, а інфраструктура по всій країні зазнала значних руйнувань. За оцінками Світового банку, витрати на відновлення можуть перевищити 500 мільярдів євро протягом наступного десятиліття. Для повноцінного відновлення та розбудови України критично важливими є фінансова стабільність та боргова стійкість", — повідомляє Міністерство фінансів.

Україна продовжуватиме вести переговори щодо реструктуризації держборгу за ВВП варантами.

ВВП варанти — цінні папери, що випускається державою, а виплати за ним залежать від зростання ВВП країни-емітента. Якщо ВВП країни зростає вище певного рівня, власники варантів отримують додаткові виплати. Якщо зростання ВВП нижче за встановлений поріг, виплати не здійснюються.

Україна випускала ВВП варанти у 2015 році для реструктуризації єврооблігацій. Україна має виплачувати додаткові виплати власникам варантів тоді, коли ВВП країни показує зріст у 3% та вище.

Топ дня
Вибір редакції