Принципи Суспільного щодо використання штучного інтелекту

Розвиток штучного інтелекту, поява генеративного ШІ створюють нову хвилю технологічних інновацій, що вплинуть майже на всі сфери людської діяльності. Суспільне прагне поширювати практики відповідального використання ШІ та позитивно впливати на розвиток інформаційних технологій у медіа та якість незалежної журналістики. Ми очікуємо, що впровадження інструментів ШІ зробить ефективнішими виробничі процеси створення та дистрибуції контенту Суспільного.

Для роботи з ШІ ми керуємось наступними принципами:

Прозорість та відповідальність

Кожен елемент контенту, створений за допомогою ШІ, буде під контролем працівників, які несуть відповідальність за вміст та відповідність законодавству, редакційним засадам, редакційному статуту АТ «НСТУ» і стандартам інформаційного мовлення АТ “НСТУ”. У разі використання ШІ для виробництва контенту ми повідомляємо про це користувачів на тій платформі, де представлений цей контент.

Ефективність та доцільність

За допомогою ШІ ми плануємо першочергово автоматизувати та поширити в роботі команд такі процеси: транскрибування (розшифрування) аудіо / відео, переклад, озвучування, субтитрування, допомога у пошуку та зборі інформації, формування чернеток за шаблоном на основі цифрових даних, аналіз великих масивів даних для виявлення тенденцій, закономірностей, гіпотез, що можна використати в роботі з аналітичними матеріалами та розслідуваннями, перевірка фактів.

Усі перелічені процеси перевірятимуться та/або адаптуватимуться працівником Суспільного.

Ми не використовуватимемо інструменти ШІ, які:

  • несуть потенційні ризики для подання інформації та можуть призвести до створення «інформаційних бульбашок», поляризації суспільства, упередженості та ін.;
  • суперечать стандартам журналістики;
  • суперечать стратегії, річному плану Суспільного;
  • не виправдані з погляду ресурсів та часу.

Пріоритет команди та захист прав інтелектуальної власності

Робота журналістів, редакторів, дизайнерів, відеографів, фотокореспондентів та інших працівників творчих підрозділів є основою Суспільного, тож інструменти ШІ будуть допоміжними, а не трансформаційними. Водночас ми усвідомлюємо, що технологічний прогрес означатиме переосмислення посад та функціоналу. Будь-які доповнення посадових обовʼязків або створення нових мають відповідати трудовому законодавству України.

Захист даних користувачів та використання контенту Суспільного для навчання моделей ШІ

При зборі персональних даних, Суспільне буде інформувати про це користувачів та забезпечувати захист даних в межах законодавства. Передача прав на використання об’єктів інтелектуальної власності Суспільного третім особам для навчання моделей ШІ здійснюється у порядку, передбаченому законодавством.

Дотримання загальних світових стандартів щодо ШІ

Інструменти ШІ є предметом дослідження урядів України та інших країн. Ми дотримуватимемось законодавства України та ЄС щодо використання штучного інтелекту, а також адаптуватимемо принципи використання ШІ під нові виклики.

Детальніше з документом можна ознайомитись тут.

Будь-які технологічні рішення на Суспільному мають ухвалюватися з огляду на наші пріоритети: збереження й поглиблення довіри суспільства, тісніша взаємодія із суспільством на засадах незалежної та доброчесної журналістики, виробництво контенту, спрямованого на поширення достовірної та збалансованої інформації про Україну й світ, зміцнення української мови та культури, особистості й народу України.