У селі Велика Цвіля Ємільчинського району після закінчення локдауну запрацював Музей хліба, найдавнішому експонату котрого – три тисячі років. В експозиції представлений блокадний, партизанський та космонавтський хліб. Музей шкільний, тож, екскурсії там проводять учні.
Заступниця директора з виховної роботи Великоцвілянської школи Наталія Прищепа розповіла кореспондентам Суспільного, що цьогоріч музею виповнюється 36 років.


Створили його у 1985 році. Відкривали 12 квітня – саме в цей день у 1943 році село спалили.
"За активну участь у партизанському русі 12 квітня 1943 року наше село було спалене вщент німецько-фашистськими загарбниками. 448 будинків запалали враз. За період окупації на каторжні роботи до Німеччини вивезли 194 юнаки та дівчат. 39 великоцвілян розстріляли", – говорить дев'ятикласниця Альона Шульга, котра проводить екскурсії в Музеї хліба.

Альона Шульга
Експонати для музею збирали упродовж трьох років – наразі їх є близько 4 тисяч, але колекція постійно поповнюється.
"У нас є шматок блокадного хліба вагою 125 грамів. Його нам прислала Ольга Афанасьєва з Ленінграда, яка пережила блокаду. Цей хліб виготовляли з целюлози, рисової лузги, вівсяної чи ячної муки. Є партизанська хлібина, яку робили з листя липи та кропиви, жолудів, житньої муки, полови з льону і макухи. Додам, що наші учні також пробували випікати хліб за цим рецептом", – розповідає Альона Шульга.



Має музей і шматок хліба космонавтів, виготовлений 12 липня 1981 року.

А от найдавнішому експонату, за словами Наталії Прищепи, понад 3 тисячі років. Це зерна, знайдені в селі Афанасіївка Миколаївської області.

Окрім, власне, самого хліба, є й реманент для його виготовлення.
"Ось, наприклад, солом’яник, у якому зберігали зерно – йому вже понад 100 років, але він зберігся у первинному вигляді і до нашого часу, – каже Альона Шульга. – А це партизанський млин загону Сидора Ковпака. Коли "ковпаківці" перебували у сусідньому селі Тайки, їм знадобився цей млин. Тривалий час вони ним користувалися, як показано на цьому малюнку. Коли ж вирушили до Карпат, то Ковпак наказав передати цей млин жителям села Тайки, а вони передали його нам".





Заступниця директора школи Наталія Прищепа додає, що музей хочуть оновити, аби він мав не лише велику кількість експонатів та багату історію, а й сучасний вигляд.
Авторка Антоніна Тугас
Камера Ігор Грач