Верховна рада 15 квітня в цілому ухвалила законопроєкт №11044 "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Йдеться про скасування заборони на проведення перевірок і штрафи для роботодавців у разі вчинення мобінгуЦькування в колективі, створення напруженої атмосфери та порушення прав працівників. щодо працівників.
Про це у Telegram повідомив нардеп від парламентської фракції "Голос" Ярослав Железняк.
За його словами, цю законодавчу ініціативу підтримало 245 народних обранців.
За основу Рада схвалила цей законопроєкт ще у червні 2024 року. Його розробляли, зокрема, через зростання кількості звернень до Державної служби з питань праці щодо вчинення мобінгу.
Як пояснювала його авторка, нардепка від "Слуги народу" Юлія Гришина, мобінг – це порушення прав людини у трудових відносинах, яке проявляється через психологічне, економічне та інше "насильство" з метою приниження людської гідності. Вона стверджувала, що цей закон потрібен, адже на робочому місці від нього "потерпають чоловіки й жінки, досвідчені професіонали та молоді працівники".
Гришина також нагадувала, що у грудні 2022 року набрав чинності закон щодо запобігання та протидії мобінгу. Але через повномасштабне вторгнення РФ було ухвалено закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", яким заборонили проведення позапланових перевірок у сфері праці, крім окремих випадків.
"Отже, перевірки у випадках мобінгу призупинені, але проблема нікуди не поділась. За 2023 рік до Держслужби з питань праці надійшло 553 звернення щодо ознак мобінгу, за 2024-й – 583, за 2025-й – уже 76. І це лише офіційно", – казала нардепка.
Тепер, після ухвалення парламентом законопроєкту №11044 у другому читанні та в цілому, перевірки щодо мобінгу на роботі відновлять.
23 грудня 2022 року набув сили закон про внесення змін до КУпАПКодекс України про адміністративні правопорушення., за яким цькування працівника тягне за собою накладення штрафу на громадян від 850 до 1700 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин, а також накладення штрафу на фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, посадових осіб – від 1700 до 3400 гривень або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.