Банкам заборонили писати умови в договорах на кредити дрібним шрифтом

Банкам заборонили писати умови в договорах на кредити дрібним шрифтом

Банкам заборонили писати умови в договорах на кредити дрібним шрифтом

З 27 квітня стають чинними нові правила Національного банку про встановлення додаткових вимог до банківських договорів щодо надання кредитів та інших послуг. Зокрема, фінустановам заборонено прописувати договори дрібним шрифтом та змінювати умови без відома споживача.

НБУ видало відповідну постанову ще 26 січня. Банки мали три місяці, до 27 квітня 2021 року, для того, щоб привести свою роботу у відповідність до нових умов.

Зокрема йдеться про вимоги до договорів про споживчий кредит, вклад (депозит), а також відкриття та ведення поточного рахунку. Відповідно до нових умов, банки мають три місяці до 27 квітня 2021 року для приведення своєї роботи у відповідність та розкриття повної інформації у договорах.

"Головне завдання нових вимог – забезпечити розкриття повної інформації про послуги, права та обов'язки банку та споживача, наслідки невиконання зобов'язань. Це своєю чергою сприятиме розумінню споживачем умов фінпослуги та його поміркованому рішенню про укладення договору", — зазначили в Нацбанку.

Банки зобов'язали надавати у договорі повний опис послуги. Зокрема у договорі вкладу (депозиту) потрібно буде вказувати конкретну дату повернення вкладу та інформацію про наявність у банку права продовжити термін дії вкладу (депозиту) тощо. У договорі споживчого кредиту – перелік та вартість додаткових послуг, умови, за яких можлива зміна процентної ставки чи інших платежів тощо. Текст договору має бути викладений розміром шрифту не менше 11 друкарських пунктів.

Також вимоги забороняють банкам включати до договорів недобросовісні норми, які обмежують права споживачів подати скаргу чи позов до суду. Банкам буде заборонено без інформування споживача змінювати умови договору, а також вимагати від споживача сплатити за ще не отримані за договором послуги.

У НБУ наголосили, що нові вимоги не поширюються на публічну частину договорів приєднання про надання послуг (оферту), а лише на договори, які безпосередньо підписує споживач, зокрема і на індивідуальну частину документа приєднання про надання послуг. Водночас публічна частина договору приєднання не може суперечити індивідуальній частині договору, до якої встановлено вимоги.

Що відомо

  • Національний банк України заявив, що кількість операцій з використанням платіжних карток зросла на 18% до 4,3 мільярда з початку 2020 року.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди