Суд зобов'язав Міносвіти переглянути підручники з історії України через позов Портнова

Суд зобов'язав Міносвіти переглянути підручники з історії України через позов Портнова

Оновлено
Суд зобов'язав Міносвіти переглянути підручники з історії України через позов Портнова Ілюстративне фото: pixabay

Окружний адміністративний суд задовольнив позов колишнього заступника керівника Адміністрації експрезидента-втікача Януковича Андрія Портнова та зобов'язав Міністерство освіти та науки переглянути підручники з "Історії України" за 11 та 5 класи. У позові йшлося про вимогу внести правки у розділ про Революцію Гідності.

Про це йдеться у рішенні суду від 21 січня. Також, за цим рішенням, Міносвіти має сплатити Портнову 1,6 тис. грн. судових витрат.

У чому суть позову

У травні 2020 року Портнов звернувся до Міносвіти з вимогою скасувати рекомендацію для підручників з "Історії України" та оголосити новий конкурсний відбір проєктів підручників з "Історії України" для 11 класів та вступу до історії для 5 класів.

У своїй заяві Міносвіти вказали, що питання перегляду підручників для 5 та 11 класів з історії України, жодним чином не зачіпає права, свободи та інтереси позивача, що свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог.

Портнов зазначив, що у підручниках з "Історії України", які рекомендовані Міносвіти та за якими відбувається навчання у школах, він встановив що виклад нової історії у розділі "Революція Гідності" "містить ознаки спотворення інформації та подій, що мали місце у період 2013-2014 років, маніпулювання фактами та оцінками подій цього періоду".

"Інформація щодо подій 2013-2014 років подана однобічно, з вигадуванням даних і фактів, повідомленням завідомо неправдивих відомостей про події і явища того часу, а також замовчуванням важливих обставин, які мали місце", – йдеться у рішенні суду.

Портнов назвав "інформацією, що не відповідає дійсності" інформацію, зокрема, про те, що " 22 січня 2014 р., у День соборності України, снайпери "Беркута" застрелили на вулиці Грушевського п`ятьох активістів Євромайдану".

Як повідомив Андрій Портнов на своїй сторінці у Facebook, судовий процес тривав майже рік.

"На підставі проведених експертиз суд зобов'язав Міністерство освіти і науки переглянути дитячі підручники історії 5-11 класів, в яких попередній політичний режим намагався героїзувати та міфологізувати ряд державних злочинців і учасників масових заворушень 2012-2014 рр.", – написав Портнов.

Що вирішив суд

Згідно з рішенням суду, було визнано протиправною бездіяльність Міносвіти. Окрім цього суд зобов'язав міністерство зробити перегляд підручників, що вийшли друком у 2018 та 2019 роках:

  • Історія: Україна і світ: (інтегр.курс, рівень стандарту): підручник для 11-го кл. закл. заг. серед. освіти / Київ: Генеза, 2019.
  • Історія України. Рівень стандарту: підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти /Тернопіль: Астон, 2019.
  • Історія України (профільний рівень): підруч. для 11 кл. закл. загал, серед. освіти. Харків: Вид-во "Ранок", 2019.
  • Історія України (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. загал, серед. освіти. Харків : Вид-во "Ранок", 2019.
  • Історія України (профільний рівень): підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти. Київ : Літера ЛТД, 2019.
  • Історія України (рівень стандарту): підручник для 11 кл. закл. загальн. серед, освіти. Тернопіль: Навчальна книга, 2019.
  • Вступ до історії: підруч. для 5 кл. закладів загальної середньої освіти. К.: УОВЦ "Оріон", 2018.

У відповіді Міністерства освіти і науки на запит Суспільного зазначено, що у проваджені столичного Окружного адміністративного суду справа за позовом Андрія Портнова полягає у визнанні протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії в частині проведення додаткової наукової експертизи семи підручників з історії України для 11 класу та одного - для 5 класу.

Станом на 26 січня МОН надає оцінку рішенню суду щодо дотримання норм процесуального та матеріального права з метою ухвалення певних управлінських рішень щодо вчинення процесуальних дій у межах компетенції.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди