Президент США Дональд Трамп оголосив про запровадження щонайменше 10% мит на практично всі товари, що імпортуються до Сполучених Штатів, а також ще вищі тарифи для десятків країн з найбільшими торговельними дефіцитами у відносинах зі США.
Про це Трамп оголосив під час своєї промови на заході "Зробимо Америку знову заможною".
Нова політика Трампа передбачає базове мито у 10% на всі товари з усіх країн, за винятком тих, що відповідають умовам угоди USMCA (угода про вільну торгівлю між Мексикою, Канадою та США). Товари, які не відповідають цій угоді, продовжать обкладатися митом у розмірі 25%.
Імпортери почнуть сплачувати базове мито з суботи, 5 квітня, тоді як вищі ставки для різних партнерів почнуть діяти з 9 квітня.
США запровадили 10%-мито і на товари з України. Водночас Росії у списку немає. Міністр фінансів США Скотт Бессент уточнив, що Росія не внесена до списку країн, тому що США не торгує з Росією — Москва перебуває санкціями.
Повний тарифний план Трампа щодо країн опублікований на сторінці офіційного акаунту Білого дому у соцмережі Х. У представленому списку — 140 країн. Для близько 40 держав будуть діяти підвищені мита, для інших — базовий тариф у 10%.
Зокрема для товарів з Китаю діятиме мито 34%, а для товарів з Європейського Союзу — 20%.
Трамп закликав країни знизити тарифи на американські товари.
"Якщо вони скаржаться, якщо ви хочете, щоб ваша тарифна ставка була нульовою, тоді ви створюєте свій продукт прямо тут, в Америці, тому що немає тарифу, якщо ви будуєте свій завод, свій продукт в Америці. І ми бачили компанії, які приходили, яких ми ніколи не бачили раніше", — сказав Трамп.
Пояснення "Білого дому" та запровадження надзвичайного стану у США
В інформаційному бюлетені Білого дому вказано, що іноземна торгівля та економічна політика створили національну надзвичайну ситуацію, тому Трамп видав розпорядження про мита з метою зміцнення міжнародної економічної позиції Сполучених Штатів і захисту американських працівників.
Зазначено, що взаємні мита залишатимуться чинними доти, доки президент Трамп не вирішить, що загроза, пов’язана з торговельним дефіцитом і нерівноправним ставленням, усунена, вирішена або пом’якшена.
Які товари не підпадають під дію нових тарифів
За даними Білого дому, окремі товари не підпадатимуть під дію взаємних мит. Серед них:
- сталь/алюміній, автомобілі та автозапчастини, які вже обкладені митами.
- мідь, фармацевтика, напівпровідники, деревина;
- золото у зливках;
- енергоносії та інші певні мінерали, яких немає в США.
Для Канади та Мексики
Канади та Мексики немає у списку країн "взаємних мит".
Для Канади та Мексики залишаються чинними раніше запроваджені мита щодо фентанілу та міграції. Це означає, що на товари з Мексики та Канади, що не відповідають угоді USMCA, діятиме раніше запроваджений тариф 25%.
На енергоресурси та калійні добрива з Канади та Мексики діятиме мито 10%.
До цього Трамп заявив, що підпише указ щодо запровадження мита на імпорт автомобілів та вантажівок розміром 25%, які набудуть чинності у четвер, 3 квітня. Мита на імпорт автозапчастин будуть запроваджені 3 травня.
Що відомо про митну політику адміністрації Дональда Трампа
20 січня 2025 року президент США Дональд Трамп анонсував з 1 лютого запровадження 25% мита на імпорт із Мексики та Канади. У відповідь Канада запровадила 25% митний тариф на товари із США. Потім США відклали мита з Канади та Мексики, проте тільки на місяць.
4 лютого Китай оголосив про запровадження нових тарифів на американський імпорт у відповідь на нові мита США на китайські товари. Китай запроваджує 15% тарифи на імпорт вугілля та зрідженого природного газу зі США, а також 10% мита на імпорт нафти та інших американських товарів, зокрема автомобілів та сільськогосподарської техніки.
10 лютого Трамп підписав укази про підвищення тарифів на весь імпорт сталі та алюмінію до 25% без винятків. Вони стосуються усіх країн і почнуть діяти з 12 березня. Підписуючи укази, Трамп заявив, що це "велика справа – зробити Америку знову багатою".
В Єврокомісії наголошували, що запровадження тарифів було б незаконним та економічно контрпродуктивним, особливо з огляду на "глибоко інтегровані виробничі ланцюги, які ЄС і США створили через трансатлантичну торгівлю та інвестиції".
12 березня Урсула фон дер Ляєн повідомила, що ЄС запровадить мита на американські товари вартістю 26 млрд євро у відповідь на запроваджені Сполученими Штатами 25% мита на "сталь і алюміній без будь-яких винятків".
27 березня Трамп оголосив про запровадження 25% мита на імпортовані автомобілі та легкі вантажівки. Це на додаток до тарифів, які вже діють на ці товари.