На тлі загострення відносин із США та загрози з боку Росії, Європейський Союз фактично ігнорує внутрішньополітичні репресії в Туреччині, зокрема арешт опозиційного мера Стамбула Екрема Імамоглу.
Про це йдеться в аналітичному матеріалі The Wall Street Journal.
Туреччина має другу за чисельністю армію в НАТО та потужну оборонну промисловість, що робить її незамінною для європейської безпеки на тлі зниження ролі США у регіоні. Новий оборонний план ЄС прямо називає Туреччину одним із ключових партнерів поряд із Великою Британією, Канадою та Норвегією.
У березні влада Туреччини заарештувала Імамоглу, головного суперника президента Реджепа Таїпа Ердогана на майбутніх виборах. Попри масові протести та арешти журналістів і правозахисників, реакція Європи була стриманою. Франція та США висловили «занепокоєння», однак не пов’язали це з оборонною співпрацею.
Європейські посадовці визнають, що співпраця з Туреччиною є питанням виживання — з огляду на загрозу з боку Росії та непередбачуваність адміністрації Трампа.
"Зараз ми повинні робити геополітичні компроміси. Нам вигідно співпрацювати з Туреччиною в сфері безпеки", — зазначив колишній німецький оборонний чиновник Ніко Ланге.
Ігор Янке, директор аналітичного центру Freedom Institute у Варшаві, сказав, що країни Європи, зокрема Польща, мають зосередитися на власній безпеці, оскільки більше не можуть покладатися на захист з боку США.
"У нинішній ситуації з новою адміністрацією США і загрозою з боку Росії, демократичні проблеми в інших країнах не матимуть великого значення", — сказав Янке.
"З польської точки зору для нас важливо мати якісне озброєння і зберегти безпеку. Якщо є загроза війни, а наш ключовий союзник більше не такий надійний, як раніше, ми, звісно, маємо шукати нових партнерів", — додав він.
Цей підхід має коріння ще в угоді між ЄС і Туреччиною 2015 року, коли Брюссель виділив мільярди доларів допомоги Анкарі в обмін на стримування потоку сирійських та інших біженців, зазначила Гьонюль Толь, директорка програми з вивчення Туреччини в Інституті Близького Сходу у Вашингтоні.
"ЄС заплющує очі на все, що робить Ердоган, з геополітичних міркувань. Вони й надалі поглиблюватимуть оборонну співпрацю з ним", — сказала вона.
Туреччина також стурбована заявами американських чиновників про можливу ширшу співпрацю з Росією на Близькому Сході — регіоні, де Туреччина щойно здобула стратегічну перемогу, усунувши режим Башара Асада, підтримуваний Москвою.
"Угода між великими державами, яка передбачає розподіл сфер впливу, — це не добра новина для Туреччини. Це неминуче призведе до конфлікту з Росією — у Чорному морі, на Кавказі чи через повернення Росії до Близького Сходу", — вважає Аслі Айдинташбаш, експертка з Туреччини в Brookings Institution.
"Переможна Росія — це дуже небезпечно для Туреччини, так само як це було небезпечно для Османської імперії. І це усвідомлення є", — додала вона.
Сучасна Туреччина має чим доповнити європейські оборонні можливості. Гігант оборонної промисловості Baykar, який купує італійського виробника авіації Piaggio Aerospace, став за останнє десятиліття глобальним лідером у виробництві бойових дронів. Туреччина також експортує бойові машини, боєприпаси, артилерію та військово-морські судна до європейських країн. Багато з цих систем озброєння значно дешевші за американські чи європейські аналоги.
Експерти вважають, що співпраця між ЄС і Туреччиною триватиме, допоки протести не стануть масовими, а репресії — ще жорсткішими.
"Це не може тривати вічно. Все залежить від масштабів внутрішньої кризи", — вважає Каміль Ґран із Європейської ради з міжнародних відносин.
Що відомо про арешт опозиційного мера Стамбулу Екрема Імамоглу
19 березня Екрема Імамоглу затримала поліція. 18 березня Стамбульський університет анулював його диплом бакалавра, який, за турецькими законами, необхідний для участі у виборах.
23 березня кримінальний суд Стамбула заарештував Імамоглу. Також під ватру взяли його радника Мурата Онгуна.
Турецька прокуратура звинувачує Імамоглу у нібито корупції, шахрайстві при обтяжувальних обставинах, вимаганнях та фальсифікаціях тендерів. Міністерство внутрішніх справ Туреччини заявило, що Імамоглу був відсторонений від виконання обов’язків після того, як турецький суд офіційно заарештував його за звинуваченням у хабарництві. Також було усунуто двох інших мерів районів – Бейликдюзю и Шишлі.
Очікується, що муніципальна рада Стамбула найближчими днями обере виконувача обов’язків мера після відсторонення Імамоглу.
Масові протести проти арешту Імамоглу проходять з 19 березня. Його прихильники вважають арешт та звинувачення, висунуті проти нього політично вмотивованими. Імамоглу вважається конкурентом президенту Туреччини Реджепу Ердогану, який керує країною вже понад два десятиліття.