Перейти до основного змісту
Голова ЦВК: Україні потрібен закон про післявоєнні вибори

Голова ЦВК: Україні потрібен закон про післявоєнні вибори

Вибори в Україні
Зеленський на пресконференції з президентом Франції Еммануелем Макроном після двосторонньої зустрічі в Єлисейському палаці, Франція, 26 березня 2025 року. REUTERS/YOAN VALAT

Видання Economist повідомило, що вибори в Україні можуть бути проведені вже у липні, а Володимир Зеленський вже начебто скликав нараду із цього приводу. У "Слузі народу" заперечують, що президент проводив нараду щодо підготовки виборів. У ЦВК заявили, що підготовка до виборів після закінчення війни вимагатиме більше часу, ніж встановлено чинним законодавством. Щоб говорити про конкретні строки, необхідно ухвалити закон про особливості проведення повоєнних виборів.

В інтерв'ю Українській правді голова ЦВК Олег Діденко сказав, що чинне законодавство передбачає алгоритми того, як мають відбуватися вибори після завершення воєнного стану.

"Але через вплив повномасштабної війни ми потребуємо коригування тих процедур. Зараз, здається, є такий консенсус у суспільстві й серед політиків, що для підготовки виборів після завершення воєнного стану треба більший період часу, ніж той, який визначено законодавством", — сказав Діденко.

Відповідно до чинного законодавства, парламентські вибори мають відбутися через 60 днів після завершення воєнного стану, а президентські — через 90, наголосив він.

Раніше видання Economist повідомило, що вибори в Україні можуть бути проведені вже у липні, а президент Зеленський вже начебто скликав нараду із цього приводу.

Заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук у коментарі Суспільному сказала, що наради за участі фракції щодо виборів не було. Джерело у парламенті, наближене до Зеленського, з приводу проведення наради відповіло: "Мені про це невідомо".

Голови фракції "Слуга народу" Давид Арахамія у коментарі Суспільному повідомив, що не було ніякої наради у президента і підготовка до виборів не ведеться.

"Я не тільки не брав участі в такій нараді, а навіть стверджую, що такої наради не було взагалі. Ніякі вибори не готуються, ніякої підготовки не ведеться. Всі парламентські партії і групи погодились, що вибори мають відбутися за 6 місяців після зняття воєнного стану. І в принципі, наша позиція не змінилася після того", — сказав він.

У листопаді 2023 року голови та делеговані представники депутатських фракцій і груп підписали меморандум, згідно з яким, вибори можливі не раніше, ніж через 6 місяців після завершення війни та дії воєнного стану.

2 січня Зеленський заявляв, що Конституція та закони України не дозволяють проведення президентських і парламентських виборів під час воєнного стану. Водночас він припускав, що у разі закінчення "гарячої фази війни", парламент скасує воєнний стан в країні та призначить дату виборів.

Топ дня
Вибір редакції
На початок