Як зміниться політика США щодо України за нового президента. Пояснюють експерти

Як зміниться політика США щодо України за нового президента. Пояснюють експерти

Ексклюзивно
Як зміниться політика США щодо України за нового президента. Пояснюють експерти АР

Президент США Джозеф Байден спробує зв'язати весь світовий процес в єдину структуру, однак почне роботу із внутрішніх проблем. Водночас Україна буде також у фокусі роботи нової адміністрації. Такий прогноз в ефірі Українського радіо озвучили радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський та президент Центру глобалістики "Стратегія 21" Михайло Гончар.

"Байден мислить широко. Його команда не буде займатися точковими ударами або "поцілунками" якимось окремим країнам, які чомусь йому сподобалися. Він буде мислити стратегічно і намагатися зв'язати весь світовий процес в єдину структуру, щоб не провалити в одному місці, вигравши в іншому. І мені здається, що ті люди, які разом з ним прийшли до керівництва, так само мислять не точково, а стратегічно, широко, глобально", — зазначив Веселовський.

На думку дипломата, Байден та його команда насамперед будуть зорієнтовані на відновленні внутрішніх процесів у країні, які безпосередньо впливатимуть на зовнішню політику держави.

"Щодо основних інтересів сучасної Америки і її президента, то насамперед їм потрібно навести над вдома, тобто залікувати ті всі рани, які були завдані дивним попереднім президенством. У виступі новообраного президента Байдена ключовим словом весь час була "єдність". Він підкреслив, що єдність є запорукою того що, Сполучені Штати подолають і пандемію COVID-19, і економічні труднощі, пов'язані з нею. Їхнє суспільство має повернутися до нормального дружнього стану. Крім того, має бути боротьба з кліматичною загрозою. І вже на основі цього США будуть тою сильною Америкою, яка зможе далі допомагати демократичному світу. І це означає, що і до України дійде черга. Ми будемо не останній місцем, про яке буде думати американська дипломатія в особі державного секретаря Ентоні Блінкена", — пояснив він.

Веселовський не виключає, що Блінкен може оцінити прагнення України до євроатлантичної інтеграції.

"Блінкен жив і навчався у Франції, тобто він розуміє європейськійськість і виклики Європи. А це означає, що він правильно оцінить те, що зараз відбувається на європейському континенті, зокрема, можливо, і наші євроінтеграційні та євроатлантичні інтереси", — розповів дипломат.

Окрім того, на думку Веселовського США розмовлятимуть з Росією "з позиції сили" та вимагатимуть дотримуватися міжнародного права.

Михайло Гончар зауважив, що Джо Байден може бути не простим партнером для України.

"Байден доволі рішуча людина. Він має не просто великий багаж знань і уявлень про міжнародну політику протягом останнього півстоліття, але й досвід.У цьому контексті на чолі Сполучених Штатів стала неординарна людина, яка впливатиме на глобальний клімат. На відміну від багатьох попередніх президентів Сполучених Штатів, Джо Байден має достатньо системне уявлення і про європейські справи, про східну Європу, зокрема і про Україну. Я думаю, що він буде непростим партнером з огляду на обсяг його знань і досвіду для українського візаві (президента Зеленського — ред.), якщо такі зустрічі відбудуться. Таким чином, у Білому домі та відомствах будуть люди, які були з Байденом, коли він був у статусі віцепрезидента Сполучених Штатів за часів адміністрації Обами. Вони також мають відповідний багаж знань і уявлень про те, що являє собою Україна, українська політика, відносини України із сусідніми країнами. І це, з одного боку, позитивно", — сказав Гончар.

Гончар також наголосив, що "у чинної президентської команди на Банковій немає сформованого порядку денного для нової адміністрації США, окрім стандартного набору, що потрібно розвивати українсько-американські відносини".

"Багато в чому це пов'язано з тим, що останнім часом зусилля були зосереджені на врегулювання ситуації Донбасі. Але це недооцінка ролі, яку може відіграти Америка в цьому питанні, як і у питанні, пов'язаному взагалі з деокупацією територій, які були загарбані Росією, зокрема Крим. Тому одностороння зорієнтованість на те, щоб досягти якихось домовленостей з Росією, призводить до втрат на інших напрямках. Але думаю, що тепер, коли настає ясність з новою президентською командою і хто за що буде відповідати, то фактор часу матиме місце. Але, враховуючи глобальний масштаб Сполучених Штатів, руки Вашингтона відразу до українських питань не дійдуть", — зазначив Гончар.

Він також відзначив, що Блінкен вже згадував "Північний потік-2" та "підтвердив попередню позицію США про те, що цей проєкт для Європи є поганим варіантом".

Також на думку експерта, США можуть продовжити надавати Україні військову допомогу.

"У нас була налагоджена військова співпраця, і це має фундаментальне значення, особливо в частині забезпечення наших військово-морських сил, які зазнали серйозних втрат після окупації Криму Росією, в частині постачання американської техніки. Я думаю, що ці речі будуть продовжені так само, оскільки в адміністрації Обами за часів окупації Криму Байден відповідав за Україну і він був якраз особою в адміністрації, яка підтримувала надання Україні летальної зброї і більш масштабної військової допомоги", — сказав він.

Гончар також додав, що "українсько-американські відносини не варто проєктувати лише на президентський рівень. Важливо постійно працювати з конгресменами та сенаторами. І тут проявляється наша слабина, бо рівень міжпарламентських зв'язків практично не працював".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди