Прем'єр-міністр Канади Марк Карні заявив, що Сполучені Штати втратили статус надійного економічного партнера для його країни і Оттава рухатиметься до розширення торгівлі з іншими країнами.
Про це він заявив під час виступу в Оттаві, повідомляють CNN та The New York Times.
За словами Карні, введені президентом США Дональдом Трампом мита змушують Канаду серйозно переосмислити власну економічну стратегію та активніше шукати альтернативних партнерів.
"Очевидно, що США більше не є надійним партнером. Цілком можливо, що завдяки всебічним переговорам ми зможемо відновити елемент довіри, але повернення назад не буде", — сказав він.
Прем'єр зазначив, що мита, якщо вони будуть постійними, вимагатимуть "широкого перегляду наших відносин безпеки та торгівлі зі США".
Карні пообіцяв захищати працівників, підприємства та економіку своєї країни і наголосив, що Канада швидко рухатиметься до розширення торгівлі з іншими країнами.
Він попередив канадців, що задля переорієнтації торгівельних відносин доведеться "робити речі, які здавалися неймовірними, зі швидкістю, яку ми не бачили упродовж багатьох поколінь".
Прем'єр також повідомив, що найближчим часом планує провести розмову з Дональдом Трампом, а також зазначив, що профільні канадські міністри вже запланували консультації зі своїми американськими колегами.
За його словами, наступного тижня Канада оголосить про власні відповідні мита проти Сполучених Штатів. Але остаточне рішення щодо їхнього запровадження ухвалять лише після 2 квітня, коли почнуть діяти американські тарифи. За словами прем'єра, Канада спочатку має намір проаналізувати додаткові торгівельні рішення США перед тим, як давати на них відповідь.
26 березня президент США Дональд Трамп оголосив про запровадження 25% мита на імпортовані автомобілі та легкі вантажівки, яке набуде чинності вже наступного тижня. Це на додаток до тарифів, які вже діють на ці товари. Мита набудуть чинності з 2 квітня 2025 року. Збір коштів за новими тарифами почнеться вже 3 квітня.
Що відомо про митну політику адміністрації Дональда Трампа
20 січня 2025 року президент США Дональд Трамп анонсував з 1 лютого запровадження 25% мита на імпорт із Мексики та Канади. У відповідь Канада запровадила 25% митний тариф на товари із США. Потім США відклали мита з Канади та Мексики, проте тільки на місяць.
4 лютого Китай оголосив про запровадження нових тарифів на американський імпорт у відповідь на нові мита США на китайські товари. Китай запроваджує 15% тарифи на імпорт вугілля та зрідженого природного газу зі США, а також 10% мита на імпорт нафти та інших американських товарів, зокрема автомобілів та сільськогосподарської техніки.
10 лютого Трамп підписав укази про підвищення тарифів на весь імпорт сталі та алюмінію до 25% без винятків. Вони стосуються усіх країн і почнуть діяти з 12 березня. Підписуючи укази, Трамп заявив, що це "велика справа – зробити Америку знову багатою".
В Єврокомісії наголошували, що запровадження тарифів було б незаконним та економічно контрпродуктивним, особливо з огляду на "глибоко інтегровані виробничі ланцюги, які ЄС і США створили через трансатлантичну торгівлю та інвестиції".
12 березня Урсула фон дер Ляєн повідомила, що ЄС запровадить мита на американські товари вартістю 26 млрд євро у відповідь на запроваджені Сполученими Штатами 25% мита на "сталь і алюміній без будь-яких винятків". Мита застосовуються до різноманітних продуктів від човнів до бурбону та мотоциклів, промислову та сільськогосподарську продукцію, таку як сталь та алюміній, текстиль, побутова техніка, пластмаси, птиця, яловичина, яйця, молочні продукти, цукор та овочі.