Болгарія пропонує створити багатонаціональну штаб-квартиру для координації моніторингу виконання домовленостей про припинення вогню в Чорному морі.
Про це заявив болгарський прем'єр-міністр Росен Желязков в коментарі журналістці Суспільного.
Желязков нагадав, що Туреччина, Болгарія та Румунія вже займаються координацією розмінування в Чорному морі.
"Тому ми пропонуємо створити багатонаціональну штаб-квартиру в Болгарії для координації наслідків моніторингу та уникнення будь-якої ворожої діяльності після періоду припинення вогню", — заявив прем'єр-міністр.
Він додав, що штаб зможе моніторити морську торгівлю, перевіряти судна та захищати критичну підводну інфраструктуру.
"Це дуже важливе, специфічне, але важливе питання щодо наслідків припинення вогню в Чорноморському регіоні, тому що йдеться не тільки про зв'язок країни з прибережними країнами, це важливо для всього Чорноморського регіону", — підкреслив Желязков.
Про що домовилась делегація США під час окремих переговорів з українською та російською сторонами
Під час переговорів у Саудівській Аравії делегація США окремо домовилась з українською та російською сторонами виключити "застосування сили" проти комерційних суден у Чорному морі. Також є домовленість про розробку механізму заборони ударів по енергетичній інфраструктурі в Україні та Росії.
Президент Володимир Зеленський підтвердив, що в Ер-Ріяді досягли домовленостей щодо тиші в Чорному морі та заборони на удари по енергетичній інфраструктурі.
Міністр оборони України Рустем Умєров, який головував під час зустрічей з американцями в Ер-Ріяді, заявив, що переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися "порушенням духу" цієї домовленості, порушенням зобов’язань забезпечити свободу судноплавства та загрозою національній безпеці України.
За його словами, в такому випадку, Україна матиме повне право реалізовувати право на самозахист.