Перейти до основного змісту
Зеленський дав інтервʼю суспільним мовникам для Eurovision News: головні тези

Зеленський дав інтервʼю суспільним мовникам для Eurovision News: головні тези

Оновлено
Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський (в центрі) позує після спеціального телеефіру Європейської мовної спілки у Музеї Людини в Парижі 26 березня 2025 року. Getty Images/LUDOVIC MARIN

Президент України Володимир Зеленський окреслив позицію Києва щодо переговорів, допомоги США, інформаційної боротьби та ролі міжнародних партнерів у майбутньому мирному врегулюванні.

Про це він заявив в інтервʼю суспільним мовникам для Eurovision News.

Головне з інтерв’ю Зеленського:

Перемовини із США, а не з Росією: Зеленський підтвердив, що Україна веде діалог зі США щодо припинення вогню, зокрема недопущення ударів по цивільній інфраструктурі та обмін полоненими. З Росією перемовин немає — "вони бояться діалогу".

"У нас не було перемовин з Росією, у нас були перемовини зі Сполученими Штатами. Для уточнення: не тому що ми боїмося, мені здається Росія боїться будь-якого діалогу і будь-яких перемовин", — сказав Зеленський.

Припинення вогню в Чорному морі: Україна готова до такого кроку, однак Росія хоче використати це, щоб повернути вплив на зерновий коридор. Зеленський заявив, що Чорне море сьогодні контролює саме Україна.

"Вони домовлялися, готові були йти на припинення вогню по енергетиці, якщо це енергетика і Чорне море. Ми в цілому були готові на повне припинення вогню, тож окей з Чорним морем ми погоджуємося. Вони хочуть просто стрибнути в контроль продуктового коридору, їм це не вдасться, ми в цьому абсолютно впевнені", — сказав Зеленський.

Про атаки на енергетичну інфраструктуру: Володимир Зеленський підтвердив, що ударів по цивільній інфраструктурі, зокрема об’єктах енергетики цієї ночі не було. Своєю чергою, українська сторона також утримується від ударів у відповідь по російській енергосистемі.

"Сьогодні вночі не було атак на енергетику. А були атаки на іншу цивільну інфраструктуру. Але ми повинні бути чесними... ударів по енергетиці сьогодні вночі не було, а Україна не відповідала по енергетиці також", — сказав Зеленський.

Віткофф і російські наративи: Президент розкритикував американського спецпосланця Стіва Віткоффа за поширення кремлівської пропаганди, що "послаблює американський тиск на РФ" і ускладнює дипломатичну боротьбу України.

Роль розвідданих США: Зеленський наголосив на критичній важливості американської розвідки — без неї неможливо вчасно попередити про запуск балістичних ракет. Підкреслив успіх у розблокуванні доступу до цієї інформації.

"Без американських розвідданих ми не контролюємо вихід балістичних ракет РФ по наших людях. Балістика стовідсотково або дев’яносто відсотків била по цивільній інфраструктурі. Енергетика, школи, університети, церкви, це десятки тисяч ракет. І ми не бачимо, коли треба давати сигнал цивільному населення, що їм спускатися в бомбосховище. Ми не мали цих даних, ми ніколи не мали доступу, нам завжди їх передавали. Це те, з чим я боровся з початку війни, я дуже просив дати нам прямий доступ, це швидше. Але ми цього не мали, але все одно ми вдячні. Ми розблокували, це успіх нашої команди", — сказав Зеленсський.

Гарантії безпеки після війни: Україна обговорює із партнерами майбутні гарантії, які стануть основою довготривалого миру. Зеленський наполягає, що за столом переговорів має бути і Європа.

"Будемо вірити, що нам вдасться переконувати й інших партнерів, і безмовно Європа буде за столом переговорів щодо закінчення цієї війни", — наголосив президент.

Позиція Трампа: Зеленський заявив, що сподівається на тверду позицію колишнього президента США Дональда Трампа щодо санкцій проти РФ, якщо Путін продовжить відмову від безумовного припинення вогню.

"Я б дуже хотів, щоб тепер, коли Путін відмовився від припинення вогню безумовно, щоби президент Трамп дав сильний тиск на нього санкціями. Не знімаючи їх, а посилюючи їх", — сказав Зеленський.

Інформаційна війна: Президент зазначив, що російська дезінформація має потужний вплив на країни Глобального Півдня. Європа вже навчилась протидіяти, але боротьба триває.

"Зараз питання не в президенті Трампі або в іншому лідері, питання в тому, що дезінформація російська дуже діє на Глобальному Півдні, на африканському континенті, вона безумовно була дуже сильно розповсюджена і в Європі, але Європа... швидше відреагувала, ніж ті країни, які знаходяться на відстані. Але треба боротися з дезінформацією", — сказав Зеленський.

Путін боїться не Заходу, а свого народу: Зеленський заявив, що справжній страх Путіна — це не НАТО і не США, а внутрішнє невдоволення в Росії. Саме дестабілізація російського суспільства, за словами президента України, є найбільш небезпечним для нього фактором. Це може бути наслідком економічного тиску, санкцій та військових провалів.

"Путін боїться тільки свого суспільства. Дестабілізація його суспільства — це те, чого він боїться", — сказав Зеленський.

Також Зеленський наголосив, що Путін боїться втратити силу та вмерти без “історичної величі”, якої прагне.

"Він помре скоро, це факт. І все закінчиться", — наголосив президент.

Важливо не дати Путіну вийти з ізоляції: президент Зеленський застеріг, що одна з найбільших загроз сьогодні — це можливість для Путіна знову стати частиною глобальної політики через контакти з країнами Глобального Півдня або лояльні сигнали від Заходу. Це нівелює ефект ізоляції, який був досягнутий після вторгнення в Україну.

"Дуже важливо, щоб зараз Америка не допомагала Путіну виходити із цієї глобальної ізоляції. Я вважаю, що це один з найнебезпечніших моментів", — додав Зеленський.

Путін хоче імперії і готується до конфлікту із Заходом: мета Путіна, за словами Зеленського, — це відновлення імперського впливу Росії на колишні радянські республіки. Ба більше — він не виключає прямої конфронтації із Заходом, і це чітко простежується в російській пропаганді.

"Він хоче мати вплив такий, як мав Радянський Союз, — повернути вплив над усіма республіками. Але це — вже колишні республіки, а нині — незалежні країни. Проте він хоче трохи більшого. А це, безумовно, може призвести, не дай Боже, до прямої конфронтації із Заходом — і це звучить у меседжах його пропагандистів", — сказав Зеленський.

Путін боїться єдності ЄС та США: Зеленський наголосив, що Путін прагне роз’єднати Захід, і частково йому це вдається — наприклад, через позицію Угорщини, яка блокує санкції, виходить на контакт із російськими олігархами та послаблює тиск на РФ.

"Він боїться єдності Європи і Сполучених Штатів. Тому головний удар він сьогодні робить на розділення і послаблення цього союзу, і я вважаю, що в деяких напрямках йому це вдалося", — сказав Зеленський.

Найкращі гарантії безпеки для України — це НАТО: Зеленський підкреслив, що членство в НАТО залишається найміцнішою гарантією безпеки України, але рішення залежить насамперед від США.

"Найкращі гарантії безпеки для нашої держави — це НАТО. І наразі це залежить виключно від Сполучених Штатів Америки. Я навіть вважаю, що позиція Німеччини, яка раніше також була проти вступу України до НАТО, може змінитися — і, швидше за все, зміниться.
Але, безумовно, усе залежить від США. Уявіть собі: не крихкі, а справжні гарантії безпеки для України — це саме НАТО. І уявіть, що сьогодні це рішення залежить від Сполучених Штатів, адже проросійська позиція Угорщини в межах НАТО може посипатися. Я впевнений, що в позиції Німеччини вже є зміни: Німеччина підтримає Україну — я це відчуваю й знаю", — зазначив український президент.

Він також натякнув, що саме Дональд Трамп має всі важелі, щоб швидко ухвалити таке рішення, якщо справді цього захоче.

"Мені здається, що це в його руках", — додав Зеленський.

Якщо не НАТО — потрібна сильна армія, ППО і повна комплектація бригад: Альтернативою для захисту є повноцінна армія з достатнім забезпеченням. Зеленський наголосив, що деякі українські бригади укомплектовані лише на 70–80%, і це потрібно терміново виправити.

"Треба .. укомплектувати бригади, які стоять сьогодні парканом проти цієї агресії. Між російським і цивілізованим світом. Це головні речі. І контингент", — сказав Зеленський.

До Німеччини — прохання: дати далекобійну зброю: президент України висловив вдячність Німеччині за додаткову оборонну підтримку, але також попросив у нового канцлера Фрідріха Мерца надати ракети “Таурус”.

"Він знає, що я дуже хочу цього. Я вважаю, що цей пакет нам допоможе", — сказав Зеленський.

Відповідь на критику з боку Віткоффа: Зеленський з іронією відреагував на слова американського спецпосланця Стіва Віткоффа, який критикував європейські ініціативи безпекової підтримки.

"Що стосується пана, який це коментує. Він не схожий на військового. І в нього немає такого досвіду. Наскільки мені відомо він дуже непогано вміє продавати і купувати нерухомість. А це трішечки інше", — додав український президент.

Україна — не тягар для НАТО, а її посилення: Зеленський підкреслив, що Україна має одну з найпотужніших армій у Європі, тож її вступ до Альянсу не ослабить НАТО, а зробить його сильнішим.

"Україна посилює НАТО. НАТО не посилює Україну. НАТО забезпечує безпеку українцям — і це важливий сигнал для всіх. … У росіян, якщо подивитись на їхню армію, — 1,3 мільйона. І вони збільшують її до 1,5–1,6 мільйона. Без України сьогодні в Європі немає сучасної досвідченої армії, яка пройшла війну в таких масштабах, як армія Росії. Ось у чому суть", — сказав Зеленський.

26 березня президент України Володимир Зеленський прибув до Франції. Він зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном. Метою зустрічі Зеленського та Макрона була підготовка саміту країн "коаліції охочих", готових надати Україні гарантії безпеки. Саміт відбудеться 27 березня у Парижі.

Топ дня
Вибір редакції
На початок