Перейти до основного змісту
Більшість українців підтримує ідею 30-денного припинення вогню — опитування КМІС

Більшість українців підтримує ідею 30-денного припинення вогню — опитування КМІС

Рятувальник працює на місці удару російського ударного безпілотника "шахед"
Рятувальник працює на місці удару російського ударного безпілотника "шахед" по багатоповерховому будинку в Києві, Україна, 23 березня 2025 року. Getty Images/Maxym Marusenko/NurPhoto

Більшість українців позитивно сприймають спільну ініціативу України та США щодо тимчасового 30-денного припинення вогню.

Про це свідчать результати опитування, яке упродовж 12-22 березня 2025 року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

За даними соціологів, 77% опитаних громадян України позитивно ставляться до пропозиції щодо тимчасового припинення вогню. Від 72% мешканців сходу до 85% жителів заходу країни підтримують цю пропозицію або ставляться до неї скоріше позитивно.

Найчастіше опитувані (47% із тих, хто обрав позитивні трактування) вважають, що перемовини є способом продемонструвати, що Росія не прагне миру або порушує домовленості. Ще 12% бачать у цьому крок до розблокування військової допомоги, а 18% – можливість завершити війну на прийнятних для України умовах.

Водночас 17% українців дотримуються негативного погляду на цю подію: 8% вважають її помилковим кроком, що послабить Україну, 7% – проявом відчаю влади через ситуацію на фронті, а 2% розцінюють як початок капітуляції.

Також переважна більшість українців – 79% – категорично не сприймають вимоги Росії для тимчасового припинення вогню, що включають зупинку мобілізації, припинення постачання зброї із Заходу та передачі розвідданих Україні.

Лише 16% опитаних заявили, що готові погодитися з цими умовами, причому 14% з них вважають це дуже складним компромісом.

Як проводилось опитування

Упродовж 12-22 березня 2025 року КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус". Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду територія) було опитано 1326 респондентів.

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 3,5% для показників, близьких до 50%, 3,1% для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%, 1,6% — для показників, близьких до 5%.

Ініціатива щодо припинення вогню

18 лютого делегації США та Росії зустрілись у Саудівській Аравії. Вони обговорювали економічні та дипломатичні відносини між країнами. Представники РФ та США домовились про поновлення дипломатичних місій, призначення країн від послів.

Вони також обговорювали російсько-українську війну. Представники адміністрації Трампа заявили, що "усі сторони" у війні мають піти на поступки для "завершення" війни. Представники Росії повідомили, що для завершення війни "необхідні дипломатичні зусилля". Україна у цих переговорах участі не брала.

11 березня у Саудівській Аравії відбулися перемовини між представниками України та США. За підсумками, Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження тимчасового 30-денного режиму припинення вогню.

18 березня Трамп зідзвонився із Путіним. За словами американського президента, вони обговорили "багато елементів" мирного договору, а також негайне припинення вогню щодо всієї енергетики та інфраструктури.

19 березня Трамп розмовляв телефоном із Зеленським. Президент України заявляв, що підтримує припинення ударів по енергетиці, але це має бути взаємно з росіянами. Окрім цього, вони домовились доручити своїм командам вирішити технічні питання, пов’язані з виконанням та розширенням режиму часткового припинення вогню.

23 березня Зеленський заявляв, що з 11 березня є пропозиція безумовного припинення вогню, але саме Росія продовжує завдавати ударів по території України.

Топ дня
Вибір редакції
На початок