Найбільші військові держави Європи розробляють плани щодо поступового перебрання на себе більшої відповідальності за оборону континенту замість США.
Про це пише Financial Times з посиланням на власні джерела.
Як відзначає видання, йдеться і про пропозицію адміністрації президента США Дональда Трампа щодо передачі цих обов’язків європейським державам упродовж наступних п’яти-десяти років.
Обговорення є спробою уникнути хаосу в разі одностороннього виходу США з НАТО, що стало предметом побоювань через неодноразові погрози президента Дональда Трампа послабити або вийти з трансатлантичного альянсу, який захищав Європу майже вісім десятиліть.
Велика Британія, Франція, Німеччина та країни Північної Європи є серед держав, які беруть участь у цих неформальних, але структурованих обговореннях, за словами чотирьох європейських чиновників, що беруть участь у процесі. Їхня мета – розробити план передачі фінансового та військового тягаря європейським столицям і представити його США перед щорічним самітом лідерів НАТО в Гаазі в червні.
Пропозиція міститиме чіткі зобов’язання щодо збільшення європейських витрат на оборону та нарощування військових спроможностей, щоб переконати Трампа погодитися на поступову передачу, яка дозволить США більше зосередитися на Азії.
Наголошується, що США, які витрачають на оборону більше, ніж усі інші союзники НАТО разом узяті, є незамінними для безпеки Європи.
Окрім свого ядерного стримування, яке забезпечує захист Європи за участі кількох європейських військово-повітряних сил, що мають на озброєнні американську ядерну зброю, США надають військові можливості, яких не мають континентальні союзники, керують авіаційними, морськими та військовими базами та утримують 80 000 військовослужбовців у Європі.
Такі країни, як Німеччина, Франція та Велика Британія, почали збільшувати свої витрати на оборону або прискорювати вже заплановане їхнє зростання після обрання Трампа, тоді як ЄС запровадив ініціативи для своїх держав-членів щодо прискорення зростання військових інвестицій.
За оцінками чиновників, для досягнення рівня, який дозволить замінити більшість військових можливостей США (за винятком ядерного стримування), знадобиться від п’яти до десяти років посилених витрат.
"Збільшення витрат – це єдина можлива стратегія: розподіл тягаря та зменшення залежності від США. Ми розпочали ці переговори, але завдання настільки масштабне, що багато хто відчуває себе перевантаженим", – сказав один із чиновників.
Попри те, що американські дипломати запевняють своїх європейських колег, що Трамп залишається відданим членству в НАТО та його п’ятій статті про колективну оборону, у багатьох європейських столицях побоюються, що Білий дім може швидко скоротити розміщення військ чи техніки або зменшити участь у спільних завданнях НАТО.