Перейти до основного змісту
Зеленський: "Слова Путіна дуже розходяться з реальністю"

Зеленський: "Слова Путіна дуже розходяться з реальністю"

Президент України Володимир Зеленський під час спільної пресконференції з президентом Фінляндії Александром Стуббом у Гельсінкі 19 березня прокоментував перемовини президента США і керівника Росії, розповів про чутливі питання на переговорах, а також про припинення вогню.

Що саме сказав Зеленський — основні заяви президента.

“Слова Путіна дуже розходяться з реальністю”

“Навіть цієї ночі після розмови Путіна з президентом Америки Дональдом Трампом, коли Путін сказав, що він нібито віддає наказ припинити удари по українській енергетиці, було за ніч 150 дронів, в тому числі по об’єктах енергетики. Удари були по транспорту, вражено було 2 лікарні, по звичайній міській інфраструктурі. Тобто слова Путіна дуже розходяться з реальністю. Саме тому потрібна оборонна підтримка, потрібна підтримка нашої протиповітряної оборони, потрібен тиск на Росію заради безпеки і порятунку життів людей".

Питання окупованих територій

“Що стосується територій — це буде одним із чутливих і складних питань на майбутніх перемовинах. Перший крок — це безумовний “сісфаєр” (припинення вогню — ред.). Навіть якщо до нього треба пройти якісь шляхи, як то тиша в небі, тиша на морі, але все одно дійде до тиші по всьому фронту.

Тоді вже будемо переходити до інших питань, серед яких, я впевнений, будуть підніматись і територіальні питання. Для нас є червоною лінією визнання українських ТОТ російськими. Ми на це не підемо”.

Чи Україна відчуває, що є частиною переговорного процесу

“Без нас неможливо закінчити цю війну справедливим миром. Сьогодні буде контакт з президентом Трампом. Ми сьогодні з ним будемо обговорювати деталі, я думаю, деталі наступних кроків. У нас в Джидді була дійсно дуже хороша зустріч наших команд. І я вважаю, що все би правильно йшло, аби не Росія, яка завжди незадоволена, коли щось іде правильно. Ми з ним проговоримо деталі наступних кроків. Ну, і я думаю, що почую від нього деталі його розмови з Путіним".

Чи братиме участь Україна в переговорах у неділю

“Ми готові відправити нашу технічну команду щодо наступних кроків. Коли ця зустріч, і в якому форматі вона буде, зможу сказати трішки пізніше”.

Чи погодиться Україна на умови про відмову від постачання зброї

“Виглядає дуже дивно. Якщо ти не збираєшся далі воювати проти нас і дійсно хочеш миру, я маю на увазі Путіна, то чому тобі боятися української армії. Для чого ти робиш все, щоб послабити нашу армію або послабити захист наших людей?

Коли ми говоримо про припинення допомоги, наприклад, обмін розвідданими, що ми втрачаємо? У нас є свої розвідувальні дані й від інших партнерів. Але що ми втрачаємо, коли не маємо американських даних? Наприклад, втрачаємо точність польоту чи виходу балістики.

Для чого це Путіну, якщо він не хоче нас вбивати? Навіщо боротись, щоб президент Трамп зупинив нам цю інформацію? Це говорить про те, що це неадекватні вимоги. Це говорить про те, що він хоче, щоб ми не отримали інформацію, коли летить балістика по українських цивільних. Значить, він хоче, щоб ми не знали цих атак, щоб наші люди не йшли в бомбосховища. Це все говорить про продовження війни.

Я не вважаю, що треба йти на будь-які поступки щодо допомоги Україні. А навпаки — треба посилювати допомогу Україні. Тому що це сигнал, що Україна готова до будь-яких сюрпризів від “руських”.

Хто представлятиме Україну в Саудівській Аравії

“Якщо йтиметься про обмеження ударів, безпеку судноплавства, то буде технічна команда, яка розбирається: військові, енергетики, фахівці портової інфраструктури. Тобто це технічний рівень, не зовсім та дипломатична зустріч, яка була. Але я не відкидаю зустрічі і в такому форматі.

Якщо ми дійдемо до того чи іншого кроку “сісфаєр”, буде від нас команда, вона готова, вона працює щоденно разом, бо Росія щоденно вдаряє по тих місцях, про які вчора говорилося з боку американської сторони й Трампа”.

Припинення вогню в енергетичному секторі: що було би потрібно, щоб зупинити удари по російських нафтопереробних об’єктах

“Запевнень і слів Путіна, що він дає наказ не бити по енергетиці — цього замало. Ця війна зробила нас дуже практичними людьми. Приклад вчорашнього удару після слів Путіна, що ударів по енергетиці не буде, і по цивільній інфраструктурі. Після цього було 145 ударних дронів, 4 ракети С-300, 2 балістичні ракети Іскандер, удари були по Сумській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій, Харківській, Чернігівській областях, по підприємствах аграрної продукції, по залізниці на Дніпровщині. Також вражено було 21 звичайний будинок. Це вартість слів Путіна. Тому одних слів недостатньо. Дуже хочеться, щоб дійсно був контроль.

Буде технічна зустріч, але головним, я вважаю, суб’єктом цього контролю мають бути США. Якщо у нас буде така домовленість, буде список об’єктів — цивільних об’єктів, енергооб’єктів, інфраструктурних об’єктів — цей список ми обов’язково підготуємо і дамо нашим партнерам. Якщо руські не будуть бити по наших об’єктах, ми точно не будемо бити по їхніх об’єктах”.

Якими є червоні лінії України

“Усі не скажу. Головне, не втратити незалежність, щоб Росія ніколи не мала впливу. Далі, я не хочу з ними обговорювати, яка повинна бути наша армія. Це частина гарантій безпеки для українців, не для росіян. Важливий елемент незалежності, справедливого миру, що війна не повернеться. Також я не збираюсь з ними проговорювати економічні гарантії безпеки. Коротко скажу: ЄС — головна економічна гарантія безпеки для України. Тисячі людей в тюрмах — політичні бранці, журналісти, цивільні — вони всі повинні бути в своїх сім’ях. Як і ті, кого вони закатували, теж, на жаль, померлими мають бути повернути до сімей. Це безумовні речі. І ТОТ — це ТОТ, вони російськими не стануть. Ніколи”.

Що думаєте про зміни в політиці США після того, як Трамп став президентом

“Для України дуже небезпечно, якщо Америка не буде нашим стратегічним партнером, а повернеться спиною… У нас були сигнали цієї небезпечності — тимчасове припинення допомоги. Я вдячний президенту і команді, що все відновлено. Це говорить про наші тісні відносини, сильні відносини, наше стратегічне бачення безпечного майбутнього для українців. Я дуже вірю, що це не зміниться.

Що стосується безумовного припинення вогню — ми одразу так відреагували, тому що ми дійсно хочемо закінчити війну, і ми розуміємо, що рускіє дійсно не хочуть її закінчувати. Для мене дуже важливі прозорі, зрозумілі кроки України, української дипломатії, щоб президент Трамп, його команда і люди Америки бачили, що для нас важливо закінчити цю війну так швидко, як це можливо… Ми хочемо, щоб всі побачили, хто такий Путін є, і як з ним домовлятися — тільки через силу. У США для цього все є, щоб це реалізувати”.

Топ дня
Вибір редакції
На початок