Останні десять років були найспекотнішими у світі від початку вимірювання температури 175 років тому. При цьому 2024 рік встановив новий тепловий рекорд.
Про це йдеться у доповіді Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) про стан глобального клімату, передає CNN.
У звіті встановлено, що концентрація вуглекислого газу в атмосфері, а також метану та закису азоту, наразі перебуває на найвищому рівні за останні 800 000 років.
2024 рік встановив новий температурний рекорд
Минулий рік став найспекотнішим від початку вимірювання 175 років тому, побивши попередній рекорд, встановлений у 2023 році.
І 2024 рік, ймовірно, стане першим випадком, коли глобальна температура перевищить 1,5 градуси Цельсія вище базової лінії, встановленої в 1850-1900 роках.
Здебільшого у підвищенні температури були винні рекордні рівні парникових газів, йдеться у звіті. Цьому сприяв короткочасний поштовх через Ель-Ніньо — погодні умови, які створюють теплішу воду в східній частині Тихого океану. За оцінками ВМО, довгострокове глобальне потепління становить від 1,34 до 1,41 градуса Цельсія вище, ніж у доіндустріальну епоху.
Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш заявив, що обмежити зростання глобальної температури до 1,5 градусів Цельсія все ще можливо, але “лідери повинні активізуватися, щоб це сталося”.
Кожен з останніх восьми років встановлював рекорд тепла в океані
Підвищення глобальної температури неминуче означає потепління води, оскільки океани поглинають 90% надлишкового тепла.
За останні вісім років встановлювали нові теплові рекорди, а темпи нагрівання океану за останні два десятиліття більш ніж удвічі перевищили темпи нагрівання океану з 1950 по 2005 рік.
Тепла вода спричинила сильне знебарвлення коралових рифів за останній рік, викликала тропічні та субтропічні шторми та посилила втрату морського льоду.
Швидкість підвищення рівня моря подвоїлася з початку супутникових вимірювань
Швидкість глобального підвищення середнього рівня моря подвоїлася з моменту першого супутникового запису в 1993 році. Вона досягла рекордного рівня в 2024 році, йдеться у звіті.
Зростання на 2,1 міліметра на рік, зареєстроване між 1993 і 2002 роками, було затьмарене зростанням на 4,7 міліметра між 2015 і 2024 роками.
Високий рівень моря має наслідки для прибережних громад, включаючи повені, ерозію та засолення ґрунтових вод.
Підвищення рівня моря посилюється таненням морського льоду, і немає жодних ознак уповільнення. Три роки з 2021 року принесли найбільшу трирічну втрату маси льодовика в історії.
“Надзвичайно негативні” втрати були зафіксовані в Норвегії, Швеції, Шпіцбергені та тропічних Андах, повідомили у ВМО.
У 2024 році через вплив клімату було переміщено найбільше людей за останні 16 років
Тропічні циклони, повені, посухи та інші небезпеки у 2024 році призвели до переміщення найбільшої кількості людей з 2008 року, коли 36 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки.
Того року близько половини – 15 мільйонів – були переміщені в Китаї після землетрусу в Сичуані. Від повені також постраждали мільйони людей в Індії.
У 2024 році тропічні циклони та урагани принесли з собою руйнівні вітри, сильні дощі та повені. Були зареєстровані десятки безпрецедентних хвиль спеки, зокрема в Саудівській Аравії, де під час паломництва в хадж температура досягала 50 градусів за Цельсієм.
Лісові пожежі та сильна посуха також вирували в деяких країнах, витісняючи людей і порушуючи постачання їжі. За даними ВМО, у восьми країнах принаймні один мільйон людей більше зіткнулися з гострою нестачею їжі порівняно з 2023 роком.
Частини потрясінь можна було б уникнути за допомогою систем раннього попередження, хоча в частинах світу, найбільш вразливих до кліматичних впливів, завчасних повідомлень про катастрофу дуже мало.
"Лише половина всіх країн світу мають адекватні системи раннього попередження. Це має змінитися", — сказала генеральна секретарка ВМО Селесте Сауло.