Перейти до основного змісту
Литва може переглянути Конституцію, якщо в союзників будуть рішення про розміщення ядерної зброї

Литва може переглянути Конституцію, якщо в союзників будуть рішення про розміщення ядерної зброї

Міністерка оборони Литви Довіле Шакалене
Міністерка оборони Литви Довіле Шакалене виступає на Мюнхенській конференції з безпеки, Німеччина, 14 лютого 2025 року. Dovilė Šakalienė/X

У разі, якщо союзники Литви запропонують країні реалістичні плани розміщення ядерної зброї або її компонентів, слід обговорити це і створити можливість переглянути литовську Конституцію, яка забороняє зброю масового знищення.

Про це міністерка оборони Литви Довіле Шакалене сказала під час зустрічі з журналістами, передає Delfi.

"Ми вважаємо, що нам ще потрібно оцінити можливості виправлення 137 статті Конституції Литовської Республіки, якщо наші союзники запропонують реалістичні плани щодо розміщення ядерної зброї або її компонентів у Литві, а також переглянути інші зобов'язання", — заявила Шакалене.

Згідно зі статтею 137 Конституції Литви, на території республіки не повинно бути зброї масового знищення та військових баз іноземних держав.

Глава оборонного відомства зазначила, що конкретних пропозицій від союзників поки не надходило. Однак, за її словами, Литва повинна бути готова до змін обставин.

"Ми вважаємо, що потрібно бути готовими до будь-яких варіантів. Тому моя позиція як міністра національної оборони полягає в тому, що ми все ж повинні ініціювати глибше обговорення і оцінку цього питання", — додала урядовиця.

Шакалене також сказала, що Литва як держава повинна перейти до мислення воєнного часу, а плани на випадок війни мати не тільки на папері — тобто всебічно готуватися протистояти загрозам.

"Війна точно не буде завтра, але ми повинні бути готові діяти за таким принципом. Збройні сили, органи державної влади та місцевого самоврядування, неурядові організації мають інтенсивніше співпрацювати у підготовці до оборони. (...) Разом із нашими союзниками ми стежимо за кожним рухом російських танкових колон, за кожним польотом літака чи запуском ракети", — зазначила міністерка.

5 березня під час свого звернення до нації президент Франції Емманюель Макрон заявив, що вирішив розпочати стратегічні обговорення з лідерами країн ЄС щодо використання ядерної зброї Франції для захисту європейського континенту. Згодом в МЗС Франції Суспільному пояснили, що Макрон говорив не про спільне використання ядерної зброї, а лише про нагадування, що Франція її має.

Раніше Литва разом з Естонією стали першими країнами НАТО, які погодилися на вимогу президента США Дональда Трампа і пообіцяли витрачати понад 5% свого ВВП на оборону.

Топ дня
Вибір редакції
На початок