Перейти до основного змісту
NASA та SpaceX запустили місію Crew-10 на Міжнародну космічну станцію

NASA та SpaceX запустили місію Crew-10 на Міжнародну космічну станцію

Члени екіпажу Crew-10
Члени екіпажу NASA SpaceX Crew-10, фахівець місії космонавтів Кирило Пєсков з Роскосмосу, пілот Ніколь Айерс і командир Енн МакКлейн зі США, а також спеціаліст місії Такуя Оніші з японської JAXA, Флорида, США, 14 березня 2025 року. REUTERS/Joe Skipper

NASA та SpaceX запустили місію на Міжнародну космічну станцію (МКС). Ракета Falcon 9 компанії SpaceX стартувала о 19:03 за східним часом з космічного центру Кеннеді у Флориді.

Про це йдеться у дописі NASA на платформі Х.

"Гарного часу в космосі, друзі! Crew10 стартував із @NASAKennedy у п’ятницю, 14 березня, о 19:03 за східним часом (23:03 UTC)", — йдеться у повідомленні.

Місія дозволить повернути на Землю американських астронавтів Бутча Вілмора та Суні Вільямс, які перебували на орбіті вже дев’ять місяців.

На борту місії — четверо астронавтів. Вони замінять Вілмора та Вільямс – двох досвідчених астронавтів NASA і колишніх льотчиків-випробувачів ВМС США, які першими вирушили на станцію у червні на борту космічного корабля Starliner компанії Boeing.

Як пише Reuters, спочатку передбачалося, що Вілмор і Вільямс проведуть на станції лише вісім днів, однак технічні проблеми з рушійною системою Starliner зробили повернення на ньому надто ризикованим. У результаті NASA вирішило відправити корабель порожнім назад на Землю у вересні, а астронавтів залишили на станції.

Попри те, що Crew-10 є частиною звичайної ротації екіпажу, місія стала ключовим етапом для повернення астронавтів, які залишалися на борту набагато довше запланованого терміну. Вони мають покинути МКС 19 березня, коли новий екіпаж прибуде на станцію.

Місія опинилася в центрі політичних дискусій, оскільки президент Дональд Трамп та його радник Ілон Маск, який також є CEO компанії SpaceX, стверджують (без доказів), що колишній президент Джо Байден залишив астронавтів на орбіті з політичних причин.

Однак Вілмор відкинув цю версію, заявивши: "Ми були готові до довгого перебування, хоча планували коротке. Але саме так працює ваша національна програма пілотованих космічних польотів – ми завжди готуємося до непередбачуваних ситуацій. І ми це зробили".

NASA пояснює, що астронавти залишалися на станції для забезпечення мінімального рівня екіпажу, необхідного для її роботи. За цей час вони займалися науковими дослідженнями та технічним обслуговуванням разом з іншими членами екіпажу.

Вимога Трампа та Маска повернути астронавтів раніше запланованого терміну стала незвичним втручанням у космічні місії. У відповідь NASA прискорило запуск Crew-10, перенісши його з 26 березня і використавши іншу капсулу SpaceX, яка була готова раніше.

Керівник космічних операцій NASA Кен Бауерсокс повідомив, що агентству довелося вирішити кілька технічних проблем перед стартом, включаючи витік пального під час одного з останніх запусків Falcon 9 та погіршення покриття на деяких двигунах капсули Dragon.

Коли новий екіпаж прибуде на станцію, Вілмор, Вільямс та ще два члени екіпажу – астронавт NASA Нік Гейг та російський космонавт Олександр Горбунов – повернуться на Землю у капсулі, яка знаходиться на станції з вересня (в рамках попередньої місії Crew-9).

Якщо Crew-10 успішно стартує у п’ятницю, його корабель стикується з МКС 16 березня о 03:30 GMT, після чого відбудеться традиційна церемонія передачі екіпажу. Відліт команди Crew-9 очікується 19 березня.

Повернення астронавтів, які застрягли на МКС

Астронавти Суніта Вільямс і Баррі "Бутч" Вілмор перебувають на МКС з червня 2024 року. Їхня місія мала тривати лише вісім днів, але через технічні проблеми з кораблем Boeing Starliner їхнє повернення відклали.

Після прибуття Crew-10 на станцію, Вільямс і Вілмор, разом з екіпажем місії Crew-9, зможуть повернутися на Землю на кораблі SpaceX Dragon. Повернення заплановано на 16 березня 2025 року, що означає, що їхнє перебування на орбіті триватиме близько дев'яти місяців.

Топ дня
Вибір редакції
На початок