Як правильно готуватися до хрещенських купань. ЦГЗ дав десять порад

Як правильно готуватися до хрещенських купань. ЦГЗ дав десять порад

Як правильно готуватися до хрещенських купань. ЦГЗ дав десять порад
Ілюстративне фото: pixabay

Центр громадського здоров'я закликав завчасно готуватися до хрещенських купань та дав низку порад щодо того, як зробити це правильно, а також пірнати без шкоди для організму.

"Чи може одноразове купання на Водохреща загартувати і зміцнити ваш організм? Попри те, що багато людей у це вірять, нагадуємо, що холодна вода може бути корисною лише, якщо загартовуватися регулярно", — йдеться у повідомленні ЦГЗ у Facebook.

Так, Центр пояснив, як правильно готуватися до купання та пірнати:

 1. Варто знайти спеціально обладнані для купання місця із перевіреним дном.
 2. Необхідно зробити зарядку перед тим, як зайти у воду.
 3. Необхідно зняти металеві прикраси, оскільки метал охолоджується дуже швидко, і його контакт зі шкірою може призвести до обмороження окремих ділянок чи холодових травм. Наприклад, кільця сповільнюють рух крові в пальцях, а отже, вони швидше замерзнуть.
 4. Не слід пірнати у воду одразу ж із головою — це може призвести до різкого охолодження організму. Натомість потрібно робити це поступово: намочити обличчя, груди, живіт та спину, а вже потім зануритися по шию.
 5. Перебувати у воді можна не довше 3-5 секунд.
 6. Після купання потрібно добре розтертися рушником, якомога швидше змінити мокрий одяг на сухий, аби зменшити холодове навантаження. Слід добре продумати, що вдягнути, аби зробити це швидко й пальці рук не оніміли: теплий одяг має бути з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок, а взуття — без шнурівок.
 7. Не слід залишати відкритими кінцівки та голову: через долоні та оголену голову втрачається чимало тепла й можна захворіти.
 8. Слід рухатися, щоб не замерзнути. Можна підстрибувати на місці, ходити, зробити пару простих вправ чи просто обійматися, коли є з ким. Рухи допоможуть прискорити кровообіг і запобігти замерзанню.
 9. Варто взяти із собою термос із чаєм.
 10. Не слід пірнати після вживання алкоголю, адже він створює лише ілюзію тепла і натомість призводить до величезної його втрати. Куріння ж зменшує швидкість кровообігу в кінцівках, а отже робить їх більш уразливими до холоду.

У відомстві додали, що долучатися до хрещенських купань можна лише цілком здоровим людям. Крім того, не слід купатися вагітним жінкам, а також дітям до 6 років. За старшими дітьми слід пильно стежити дорослим.

Що відомо

 • Водохреще — народні святкування, що відбуваються 19 січня, у день Богоявлення та Хрещення Господнього. Віряни відзначають день пірнанням в ополонку.
 • У пресслужбі ПЦУ не забороняють пірнати у крижану воду під час святкування Водохреща, однак наголошують, що пірнання не є українською традицією, а також не є церковним обрядом, який "змиває" гріхи.
 • За даними Укргідрометцентру, на Водохреще, 19 січня, на всій території України очікуються морози від -8 до -15 градусів вдень і до -21 вночі.
 • На Водохреще 19 січня на водоймах чергуватимуть майже 2 тисяч рятувальників та 375 одиниць спецтехніки.
На початок