Україна та Угорщина розробляють "дорожню карту" з врегулювання спірних питань - ОПУ

Україна та Угорщина розробляють "дорожню карту" з врегулювання спірних питань - ОПУ

Україна та Угорщина розробляють "дорожню карту" з врегулювання спірних питань - ОПУ
Associated Press

Україна та Угорщина працюють над спільним документом, аби врегулювати спірні питання у двосторонніх відносинах. Такий документ може містити позицію щодо зняття блокування Угорщиною Комісії Україна – НАТО та щодо спірних положень закону про освіту.

Про це розповів заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква, повідомляє пресслужба ОПУ.

Він зазначив, що в дипломатичному плані 2021 рік починається з візиту в Україну міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто.

"27 січня на запрошення міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби міністр закордонних справ Угорщини прибуде до України й проведе низку офіційних зустрічей. До слова, буде обговорюватися весь комплекс питань", – сказав заступник керівника ОПУ.

Відповідаючи на запитання, чи мають країни спільний план виходу з кризи у відносинах, Жовква заявив: "Бажаним для України було б укладення відповідного договору чи угоди з Угорщиною, яка б врегулювала цей комплекс питань, – так звана джентльменська угода або угода про паритетність, рівність, взаємовигідність відносин. Над таким документом робота ведеться. За дорученням Президента такий документ було підготовлено українською стороною, передано угорській стороні, отримано їхню реакцію, і зараз процес триває".

За словами заступника керівника Офісу президента, коли цей документ буде готовий, він має бути підписаний на рівні лідерів держав.

Жовква додав, що такий документ може містити позицію щодо зняття блокування Угорщиною Комісії Україна – НАТО та щодо спірних положень закону про освіту. Він нагадав, що Україна виконала всі рекомендації Венеціанської комісії щодо норм цього закону, про що були поінформовані наші партнери по НАТО.

Заступник керівника ОПУ висловив сподівання, що спірні питання Україна та Угорщина розв'язуватимуть у двосторонньому порядку, а блокування засідання Комісії Україна – НАТО взагалі буде знято. Він також наголосив, що українська сторона завжди готова приймати Прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана з візитом.

"Нічого кращого в дипломатії, ніж діалог, не придумано, але цей діалог, така розмова, така зустріч, такий візит мають бути належним чином підготовлені", – додав Ігор Жовква, зауваживши, що МЗС та інші міністерства вже працюють над цим.

Що відомо

  • 6 грудня 2019 року Венеційська комісія повідомила, що закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" не забезпечує балансу між зміцненням української мови та захистом мовних прав меншин, а також закликала Україну підготувати закон про мови меншин.
  • Раніше міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що українська сторона використовує спецслужби для посилення тиску на угорську громаду.
  • 2 грудня 2019 року послу Угорщини в Україні Іштвану Ійдярто вручили ноту протесту через його заяви в інтерв'ю від 28 листопада (щодо автономії угорської національної меншини в Україні та блокування угорською стороною діяльності Комісії Україна – НАТО).
  • У жовтні 2020 року Сійярто закликав угорську громаду Закарпаття голосувати на місцевих виборах за угорську партію та мера Берегового.
  • МЗС України засудило дії Сійярто та назвало їх втручанням у внутрішні справи України.
  • Міністерство закордонних справ викликало посла Угорщини Іштвана Ійдярто та вручило йому ноту протесту.
  • 27 жовтня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто опублікував відеозвернення, у якому назвав рішення українського МЗС "абсурдним та жалюгідним". Крім того, він наголосив на небезпеці таких кроків для євроінтеграційних прагнень України
На початок