Що відбувається в українській космічній галузі. Розповідає експерт

Що відбувається в українській космічній галузі. Розповідає експерт

Ексклюзивно
Що відбувається в українській космічній галузі. Розповідає експерт SpaceX

Кабінет міністрів схвалив концепцію загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021―2025 роки. Україна має можливості для розвитку космічної галузі, але поки не має для цього фінансування, переконаний ексрадник голови Державного космічного агентства України та незалежний експерт з питань космічної діяльності Андрій Колеснік. Він розповів в ефірі Українського радіо про те, що відбуватиметься в українській космічній галузі та яке нині Україна посідає місце серед інших космічних держав.

На якому етапі перебуває українська космічна галузь

Сьогодні ми знаходимося у тій точці, яку я назвав би точкою біфуркації, коли старі підходи до організації космічної діяльності в Україні не приносять потрібний результат. Ми бачимо, як світ сьогодні комерціалізується у космічній галузі, тому ми маємо потребу реорганізувати українську космонавтику, щоб залишитися країною з космічним статусом.

Хто фінансуватиме космічну програму

Останнім часом у нас багато розраховують насамперед на зовнішні інвестиції у космічну галузь України. Цифри, які демонструються у цій концепції: 30 мільярдів гривень, з них з Держбюджету — 15 мільярдів, а інша частина — залучення зовнішніх інвестицій, які направлені на те, що у майбутньому ми розраховуємо на співпрацю зі стратегічними інвесторами у цій сфері, щоб долучитися до міжнародних програм, які сьогодні на слуху у світі, насамперед щодо освоєння Місяця.

Чи потрібен в Україні міністр з розвитку космічної галузі

На мій погляд, така посада, можливо, і потрібна, хоча сьогодні вже існує пост Міністра з питань стратегічних галузей промисловості, яким підпорядковуються авіаційний та космічний напрямки. Космічна галузь за природою мультилатеральнаБагатостороння сфера діяльності, яка передбачає фундаментальну космічну науку, передові космічні розробки, насамперед передові технології, що мають бути фінансовані державою. Тому необхідність у високопосадовій особі, яка буде координувати такий напрямок, є. Природа космічної діяльності передбачає розвиток ракетно-космічної промисловості, використання космічного простору для завдань національної безпеки й оборони, міжнародного господарства України. Нам потрібно ширше дивитися на це тому, що звужуючи їх, ми можемо отримати те, що ми вже маємо.

Про космічну програму "Артеміда"

Якщо брати програму "АртемідаПрограма NASA у кооперації із приватними компаніями та космічними агенствами включно з Європейським щодо розвитку пілотованих космічних польотів" з освоєння Місяця, то вона поділяється на кілька підпрограм. Перша частина стосується робот на поверхні Місяця, інша частина ― створення та експлуатацію місячної станції, також є окремі підпрограми створення місячної інфраструктури на шляху між Землею та Місяцем, так званий орбітальний сервіс. В усіх цих програмах ми можемо надати свої пропозиції, зважаючи на науково-технічний потенціал, розробки КП "Південне" у місячній програмі Радянського Союзу, запропонувати як і що робити у цих програмах. У нас є можливості, але поки немає фінансування.

Про космічні досягнення Китаю

Сьогодні у космосі Китай — самодостатня держава. Китай вже обігнав Росію і став другим, після США, завдяки своїм космічним досягненням. Звичайно, він тепер розраховує, що інші країни до нього приєднаються в рамках дослідження глибокого космосу та створення баз на Місяці. Китай фактично протистоїть США, які вважають його своїм суперником, через зусилля першого в питання військово-безпекового космосу. Тому США мають обмеження на співпрацю з Китаєм. Україні треба виважено підходити до цього питання, оскільки ми маємо інтереси у співпраці зі Сполученими Штатами Америки, в рамках програми "Артеміда". З іншого боку у нас є спільна програма і з Китаєм.

Що відомо

  • 13 січня Кабінет міністрів схвалив концепцію загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021―2025 роки.
  • Вона передбачає створення до двох тисяч нових робочих місць у космічній галузі, поліпшення якості життя населення, вплив на діяльність сучасних молодіжних організацій, підтримка міжнародного іміджу України та зростання науково-технічного персоналу космічної галузі.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди