Стало відомо, чому вимерли динозаври

Стало відомо, чому вимерли динозаври

Стало відомо, чому вимерли динозаври

Вчені наблизилися до розгадки можливої причини вимирання динозаврів близько 66 мільйонів років тому. На одному кінці Землі вдарив метеорит, спаливши ліси, а на іншому — прокинулися вулкани, заливши частину Азії лавами і утворивши Декканські пастки — лавові шари, товщина яких перевищує пару кілометрів. Але причиною вимирання став саме метеорит.

Як пише Science, вулкани, навпаки, призвели до зміни клімату і допомогли відновити життя на планеті.

"Це чудове дослідження, яке може, нарешті, розплутати те, що сталося в кінці крейдяного періоду, коли вимерли динозаври", — заявив палеонтолог Стівен Брусатте з університету Единбурга.

Команда дослідників пробурила пласти, які могли містити планктон, що записує інформацію про температуру і хімічний склад їх раковин. Деякі виверження вулканів можуть виділяти в атмосферу велику кількість вуглекислого газу, що може призвести до глобального потепління.

Протягом багатьох років таке потепління, викликане вулканами, вважалося потенційним винуватцем вимирання динозаврів, тому що велика кількість лави вивергалася як до, так і після вимирання. Науковці гадали, що тогочасні температури були досить високими, але виявили, що насправді вони були набагато нижче, ніж повинні були бути, якби вулкани виганяли велику кількість вуглекислого газу.

Вулкани же припинили викидати вуглекислий газ в атмосферу приблизно за 200 тисяч років до закінчення крейдяного періоду. Це означає, що будь-яке шкідливе потепління, викликане вуглекислим газом, вже завершилося на час удару метеориту.

Вибір редакції

На початок