Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про електронні комунікації". Проєкт розробили з метою упорядкувати роботу з е-комунікаціями та радіочастотним спектром України відповідно до стандартів ЄС.
Верховна Рада ухвалила проєкт №3014 на засіданні 16 грудня 2020 року. Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року.
"Цей закон встановлює правову основу діяльності у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектру. Він визначає повноваження держави щодо управління та регулювання зазначеної діяльності, а також права, обов’язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами", ‒ йдеться у повідомленні Верховної Ради.
Головними перевагами закону у парламенті назвали:
- зменшення кількості перевірок та регулярного тиску на бізнес у сфері електронних комунікацій;
- запобігання зловживанням ‒ всі постачальники електронних комунікаційних мереж матимуть однакові права та доступ до інфраструктури, запроваджується механізм консультацій з учасниками ринку;
- забезпечення конкуренції на ринку;
- можливість обрати окремі електронні комунікаційні послуги, а не пакет;
- зменшення спаму завдяки обов'язковій попередній згоді абонента на отримання інформації та обов'язковій відмові від розсилки;
- збільшення штрафів для постачальників електронних комунікацій у разі порушення прав користувачів.
"Електронні комунікації як базова технічна складова інформаційної сфери є основою функціонування та розвитку інформаційного суспільства в Україні, цифрової трансформації всіх сфер життєдіяльності особистості, суспільства та держави на базі використання інформаційно-комп'ютерних та інших технологій", ‒ зазначено у пояснювальній записці.
Читайте також: Штрафи за СМС-спам та шерінг частот: в Україні зміняться правила користування мобільним зв’язком
Проєкт також було розроблено з метою створити поштовх для розвитку ринків електронних комунікаційних мереж, щоб послуги для користувачів якіснішими та дешевшими.
Згідно з порівняльною таблицею проєкту закону із пропозиціями президента Володимира Зеленського, розсилання спаму або комерційних електронних повідомлень без згоди отримувача тягне за собою накладення штрафу в розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень).
Що відомо
- Верховна Рада підтримала доопрацьований законопроєкт №3014 "Про електронні комунікації", який раніше не підписав президент Володимир Зеленський, запропонувавши свої правки.