Адміністрація Дональда Трампа проводить переговори з Лукашенком, метою яких є велике звільнення політичних увʼязнених. Натомість США готові скасувати частину санкцій з Лукашенка, зокрема з білоруських банків та експорту калію.
Про це пише американська газета The New York Times.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко 12 лютого звільнив із ув'язнення громадянина США та двох білоруських політв'язнів. Це може бути підготовкою до "великої угоди" між Вашингтоном та Мінськом, повідомив під час зустрічі дипломатів у Вільнюсі заступник помічника держсекретаря США у Європі Кріс Сміт, який за адміністрації Джо Байдена займався політикою США щодо Білорусі.
Співробітник Держдепу брав особисту участь у місії з вивезення із Мінська американця та двох політв'язнів, пише газета із посиланням на джерела, які були присутні на зустрічі у Вільнюсі. У ході поїздки Сміт у столиці Білорусі зустрівся з Лукашенком та головою КДБ країни Іваном Тертелем.
Як пізніше розповів дипломат, в рамках угоди, що готується, Лукашенко може випустити на свободу "безліч політв'язнів", зокрема і відомих широким верствам публіки. В черговий раз лідер Білорусі, який "переобрався", також запевнив, що послабить репресії всередині країни. У відповідь на цей крок США знімуть частину санкцій, наприклад, щодо банків Білорусі та експорту калійних добрив, стверджують співрозмовники NYT.
Іншою метою можливої угоди стане надання Лукашенку "перепочинку поза орбітою Росії", додає видання. Зазначається також, що переговори з союзниками США щодо послаблення санкцій щодо Білорусі Сміт розпочав ще 2024 року, пише NYT.
Білорусь є "частиною більше широкого американського підходу до Росії", сказав виданню колишній голова служби зовнішньої розвідки Польщі, який працював з першою адміністрацією Дональда Трампа над ослабленням впливу Кремля на Лукашенка, Петро Кравчик. На його думку, угода з Білоруссю дадуть США додаткові важелі впливу на РФ, щоб там зрозуміли, "що мають бути уважнішими до американських аргументів".
12 лютого влада Білорусі звільнила журналіста-фрілансера "Радыё Свабода" Андрія Кузнечика, активістку Олену Мовшук та громадянина США, ім'я якого невідоме. Як розповіла лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська, всі троє виїхали до Вільнюсу за допомогою представників американського посольства.