Чому пересихають водосховища в Криму та до чого це призведе. Думка експерта

Чому пересихають водосховища в Криму та до чого це призведе. Думка експерта

Ексклюзивно
Чому пересихають водосховища в Криму та до чого це призведе. Думка експерта cnn.com

Голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков розповів Суспільному про причини кризи водопостачання в окупованому Криму та її наслідки для півострова та всієї території України.

Головна причина проблеми – глобальне потепління

На думку Олександра Чистякова, криза водопостачання в Криму значною мірою зумовлена впливом глобального потепління, яке, втім, зачіпає не лише півострів, але й "материкова" територію України.

"Останні чотири роки характеризуються маловоддям через зміни клімату та глобальне потепління. І тому наповненість рік минулого року складала всього лиш 70%, що дало миттєвий ефект на побутовому водопостачанні. Безсніжна зима, зменшення кількості опадів та зростання середньорічної температури – все це дало свої результати. Особливо враховуючи те, що територія України знаходиться у географічній зоні, яка максимально страждає від глобального потепління" – наголосив експерт.

Дослідник підкреслив, що, попри значну роль Дніпровського каналу у постачанні прісної води до Криму до окупації, побутове водопостачання йшло з інших джерел. І їх вичерпання є маркером критичної ситуації на півострові.

"Більшість прісної води Криму надходило на півострів з Дніпровського каналу. Але не варто забувати, що 70% цієї води йшло на потреби сільського господарства. Забезпечення населення питною водою йшло з водосховищ, побудованих ще радянською владою. Пересихання цих водосховищ – справжня катастрофа", – пояснив Чистяков.

Олександр Чистяков наголосив, проблеми з прісною водою не обмежуються Кримом. На решті території України також вистачає проблем.

"Глобальне потепління зачепило не лише Крим. За минулий рік в Україні зникло понад дві тисячі джерел прісної води. А в цілому за роки незалежності в Україн зникло понад десять тисяч малих рік. На екологічній карті Європи Україна вже вважається маловодною країною. Тому, якщо не вживати дій, нас чекає дуже похмура перспектива.", – заявив еколог.

Шляхи вирішення кризи

На думку Олександра Чистякова, спосіб, яким наразі намагаються розв'язувати проблему води у Криму, може призвести до ще гірших наслідків.

"Незаповненість водосховищ є дуже серйозною проблемою. Влада наразі намагається розв'язувати цю проблему артезіанськими свердловинами, але не варто забувати, що вода – це вичерпний ресурс. А тому на місці виснажених свердловин утворюватимуться пустоти, які можуть призвести до обвалів або навіть заповнитися солоною водою. А це, своєю чергою, призведе до засолення ґрунтів і колосальної екологічної катастрофи", – підкреслив експерт.

Втім, кількість засобів, якими окупаційна влада Криму може розв'язувати проблему нестачі прісної води, є обмеженою.

"Найочевидніший варіант – це відновлення водопостачання Дніпровським каналом. Але тут вступають в дію політичні чинники. Прокладення водогону з Краснодарського краю – це "космічний" проєкт, а будівництво опріснювальних потужностей є дуже дорогим. Тож залишається переймати досвід інших країн, на зразок Ізраїлю, раціоналізувати використання води, змінювати архітектурні підходи, що дозволить збирати всю дощову воду, та, як то кажуть, "уповати на погоду", – розповів Чистяков.

Що відомо

  • Рішення про припинення постачання води у тимчасово окупований Крим Україна ухвалила навесні 2014 року.
  • Щоб реалізувати цей намір, нарощували та укріплювали шлюзи на Каховському водосховищі, звідки й починається Північно-Кримський канал, звели дамбу на адмінмежі біля пункту пропуску "Каланчак".
  • У середині 2017 року будівництво дамби завершилося і Північно-Кримський канал, який раніше постачав до 85 відсотків прісної води до Криму, пересох остаточно.
  • Уряд РФ виділив 4,95 млрд рублів на забезпечення водопостачання в окупованому Криму.
  • Протягом 2020 року сумарний запас води у водосховищах окупованого РФ Криму скоротився на 61 мільйон кубометрів.
  • В січні 2020 року в Криму майже повністю пересохло Аянське водосховище, яке забезпечувало водою Сімферополь та околиці.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди