Європейський Союз (ЄС) відстежує ситуацію навколо санкцій, запроваджених Радою національної безпеки та оборони (РНБО) проти п’ятого президента України Петра Порошенка, та наполягає на збереженні верховенства права.
Про це в коментарі Суспільному розповіла речниця ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Анітта Гіппер.
Вона зазначила, що в ЄС ще "не бачили конкретних аргументів", які стали підставою для запровадження санкцій, і уважно стежать за розвитком подій.
"Особливо у складні часи війни внутрішньополітична єдність має вирішальне значення і повинна бути збережена. Україна зберігає демократію та верховенство права, навіть перебуваючи в умовах повномасштабної агресії. Ми наполягаємо на тому, що всі судові процеси мають відбуватися відповідно до закону", — наголосила Гіппер.
13 лютого президент України Володимир Зеленський запровадив санкції проти п’ятьох українських бізнесменів та політиків. Зокрема до списку увійшов і п’ятий президент Петро Порошенко.
Загалом проти лідера "Європейської солідарності" ввели 17 санкцій: здебільшого економічних. Мова йде про блокування активів, обмеження торгівельних операцій, заборону на оборонні закупівлі тощо. Обмеження торкнуться й на купівлю землі.
Також Порошенка позбавили державних нагород, заборонили брати участь у приватизації, користуватися радіочастотами та заблокували грошові перекази за кордон. Санкції є безстроковими.
В обґрунтуванні санкцій йдеться, що Порошенко нібито створював загрозу національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України та сприяв терористичній діяльності.
Санкції безстрокові, проте їх можуть зняти, якщо підсанкційні особи "повернуть виведені гроші у бюджет" — 13 лютого сказав Суспільному Володимир Зеленський.
12 лютого, до оприлюднення указу президента про запровадження санкцій РНБО, Петро Порошенко повідомляв, що РНБО ухвалила проти нього, як проти лідера опозиції та п'ятого президента України, "антиконституційне, політично мотивоване рішення".
Він звинуватив у запровадженні санкцій президента України Володимира Зеленського та поклав на нього відповідальність за можливі негативні наслідки цього рішення.
Народні депутати від "Європейської Солідарності" у четвер, 13 лютого, заблокували трибуну Верховної ради. Вони заявили про "політичні репресії" проти Порошенка. Засідання Ради скасували того дня.
14 лютого Офіс генпрокурора заявив, що веде провадження проти Порошенка. Слідство вважає, що він впродовж 2014-2015 років у змові в тому числі й з представниками політичного керівництва Росії сприяв терористичним організаціям "ЛНР/ДНР" в отриманні надприбутків у понад 3 млрд грн від постачання вугілля з окупованих територій.