Перейти до основного змісту
Зеленський: Україна готова до зустрічей із представниками США

Зеленський: Україна готова до зустрічей із представниками США

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський. Getty Images/Antonio Masiello

Президент України Володимир Зеленський заявив про готовність української сторони до зустрічей із представниками Сполучених Штатів Америки (США).

Про це глава держави повідомив у вечірньому зверненні 11 лютого.

За словами Зеленського, перемовини відбудуться "найближчим часом" та "на багатьох рівнях".

Крім цього президент заявив про плани добудови двох нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції. За його словами, це дозволить Україні отримати понад 2 гігавати додаткової електроенергії, що відповідає нинішньому зимовому імпорту електрики від сусідніх країн.

"Наші добудовані енергоблоки дозволять Україні навіть у зимові місяці обходитися без імпорту. Це також допоможе стримувати зростання цін на електроенергію для людей", – наголосив Зеленський.

Президент підкреслив, що додаткові потужності зміцнять позиції України в переговорах щодо спеціальних економічних проєктів, зокрема зі США.

"Завдяки новим енергетичним можливостям Україна зможе впевненіше говорити про спеціальні ресурси, видобуток та переробку, маючи в майбутньому значне джерело електрики", – зазначив президент.

11 лютого президент США Дональд Трамп повідомив, що міністр фінансів Скотт Бессент прибуде в Україну для зустрічі з президентом Володимиром Зеленським.

Раніше Bloomberg повідомляло, що першим представником адміністрації Дональда Трампа, який приїде в Україну, буде міністр фінансів Скотт Бессент. Він планує відвідати Київ уже цього тижня для обговорення доступу США до критично важливих корисних копалин.

Візит відбудеться після заяв президента США Дональда Трампа про бажання домовитися про видобування її корисних копалин. Він сказав, що Україна "по суті погодилася" надати США доступ до мінералів на суму 500 млрд доларів в обмін на військову допомогу.

3 лютого Трамп заявив, що США хочуть отримати від Києва рідкісноземельні метали в обмін на допомогу, і Україна готова це зробити.

Президент Володимир Зеленський прокоментував зацікавленість Трампа у рідкісноземельних металах, які розташовані в українських надрах, й заявив, що Україна відкрита до американських інвестицій у цю сферу.

Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні

Україна володіє запасами кольорових і рідкісноземельних металів, зокрема берилію, цирконію, танталу, а також комплекс фосфорних рідкоземельних і рідкіснометалічних руд.

За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припада­ють на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.

За словами міністерки економіки Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин. Літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.

Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання — цей процес дороговартісний, потребує обладнання та кваліфікованих працівників.

За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні $12,4 трлн.

Топ дня
Вибір редакції
На початок