У центрі Галактики знайшли об'єкти з аномальною поведінкою

У центрі Галактики знайшли об'єкти з аномальною поведінкою

У центрі Галактики знайшли об'єкти з аномальною поведінкою Jack Ciurlo/UCLA

Астрономи виявили шість об'єктів, що обертаються навколо розташованої в центрі Чумацького шляху надмасивної чорної діри Стрілець А*. Вони не схожі на будь-що інше в Галактиці.

Відкриті об'єкти настільки незвичайні, що їм було присвоєно абсолютно новий клас — те, що астрономи називають G-об'єктами, повідомляє ScienceAlert. Два перших об'єкти, що дістали назви G1 та G2, вперше потрапили в поле зору астрономів майже два десятиліття тому через їхні незвичайні орбіти й дивну природу.

Орбіти G-об'єктів в центрі ГалактикиAnna Ciurlo/Tuan Do/UCLA Galactic Center Group

Початково вони здавались величезними хмарами газу розміром близько 100 астрономічних одиниць у поперечнику, що розтягувались та викидали газ із пилом під час наближення до чорної діри. Згодом були виявлені ще кілька схожих об'єктів: G3, G4, G5 і G6. Періоди їх обертання становлять від 170 до 1600 років.

Але подальші спостереження виявили, що поведінка об'єктів зовсім не нагадує газові хмари. "Ці об'єкти виглядають як газ, але поводяться як зірки", — коментує результати дослідження фізик і астроном Андреа Гез з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. Підказкою для науковців стало спостереженя одного з об'єктів під час його проходження поблизу чорної діри.

G-об'єкти в уявленні художникаJack Ciurlo/UCLA

За словами Геза, коли об'єкт наблизився до чорної діри, він витягнувся, а більша частина його газової оболонки була розірвана на частини. Проте після проходження точки максимального зближення він знову став більш компактним.

Те, що чорна діра не поглинула G2, який вважався хмарою водню, і не сформувала з нього аккреційний диск, як очікувалося, вчені назвали "космічним провалом" (cosmic fizzle).

Астрономи висловили припущення, що насправді об'єкт сформувався через злиття масивних подвійних зірок, внаслідок якого навколо новоутвореного об'єкта сформувалась величезна хмара пилу. Те, що чорна діра не змогла "відсмоктати" цей пил при походженні G2 повз неї, свідчить про те, що в центрі цього об'єкта перебуває зірка, яка дозволяє йому зберігати компактність.

Вчені припускають, що решта 5 об'єктів, які мають між собою багато спільного, також утворилися внаслідок злиття подвійних зірок, які дуже поширені поблизу галактичного центру.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди