Україні цікаво дізнатись, хто перебуває під слідством в Ірані — Єнін про авіакатастрофу літака МАУ

Україні цікаво дізнатись, хто перебуває під слідством в Ірані — Єнін про авіакатастрофу літака МАУ

Ексклюзивно
Україні цікаво дізнатись, хто перебуває під слідством в Ірані — Єнін про авіакатастрофу літака МАУ УНІАН

Рівно рік тому, 8 грудня 2020-го, у Ірані сталася авіакатастрофа літака Boeing 737 перевізника "Міжнародні авіалінії України". Він виконував рейс PS752 з Тегерана до Києва, але приблизно через 3 хвилини після зльоту був збитий двома зенітними ракетами, випущеними з баз Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). Загинули всі 176 людей, які були на борту, – 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед загиблих – громадяни семи країн. Зокрема на борту були 11 громадян України - двоє пасажирів і 9 членів екіпажу.

Протягом року Київ вів з Тегераном непрості перемовини. Сторони намагалися узгодити розміри компенсації родинам загиблих, з'ясувати технічні обставини катастрофи літака і домогтися покарання винних у трагедії. Напередодні Нового року іранська сторона заявила, що готова виплатити по 150 тисяч доларів компенсації родинам загиблих, водночас ці цифри не узгоджувалися з урядами країн, чиї громадяни загинули в авіатрощі. Окрім того, 31 грудня Україна отримала від Ірану проєкт технічного звіту щодо обставин катастрофи Boeing 737.

Як просуватиметься розслідування далі та чи може Україна вплинути на цей процес Суспільне розпитало заступника міністра закордонних справ Євгенія ЄнінаЄнін очолює делегацію України для участі у переговорах з Іраном у зв'язку зі збиттям 8 січня 2020 року літака авіакомпанії "Міжнародні Авіалінії України" рейсу PS752.

Іран веде кримінальне розлідування авіакатастрофи за двома статтями – 291 і 616 Кримінального кодексу країни і кваліфікує її як ненавмисне вбивство. Покарання за це за іранським законодавством передбачає максимум 3 роки ув'язнення. Україна ж, за словами прокурорів, вимагає розслідувати цю катастрофу як особливо тяжкий злочин за який передбачається довічне ув'язнення. Як вплинути на зміну статей у кримінальному провадженні?

Згідно з іранським законодавством, іранська сторона має юрисдикцію щодо розслідування відповідних злочинів і притягнення до кримінальної відповідальності своїх громадян, в той же час українське законодавство дає повне право проводити розслідування і органам досудового розслідування України. Безумовно, є різниця в кримінальному законодавстві, є різниця в кримінально-процесуальних нормах, правових традиціях, в рамках яких діють наші органи правопорядку і іранські колеги. На чому наполягаємо ми? Це на об’єктивному і неупередженому розслідуванні.

Як іранська кваліфікація, так і українська є попередніми. Кваліфікація злочину може змінюватись, на більш тяжкий, так і на злочин менш тяжкого характеру. Чого ми вимагаємо від іранської сторони? Це притягнення всього ланцюжку винних до кримінальної відповідальності, а не просто призначення там якоїсь особи, яка буде відігравати роль цапа-відбувайла.

Євгеній ЄнінFacebook

Євгеній Єнін

На якому етапі розслідування в Ірані?

Нам самим надзвичайно цікаво знати, що саме там відбувається. Ми неодноразово звертали увагу іранської сторони, що запит на справедливість є значно вищим, ніж ті самі компенсації. Коли ми зустрічаємося з родичами загиблих, перше, що цікавить: чому це сталося і хто притягнутий до відповідальності. Саме тому ми закликаємо іранську сторону до кроків, які б збільшили клімат довіри між переговорними сторонами.

Зокрема, ми запропонували створити спільну слідчу групу, що передбачало би обмін усіма доказами, здобутими в рамках чи то іранського, чи то українського кримінальних проваджень, фактично в режимі онлайн. Крім того, ми пропонували проводити практику спільних слідчих дій, йдеться про спільні допити, спільні судові експертизи. Іранська сторона на словах нібито підтверджувала згоду на зазначені пропозиції, водночас ми поки що не бачимо кроків назустріч у цьому плані.

Про яку хронологію подій в день катастрофи говорить Іран?

Іранська сторона в рамках своїх попередніх звітів говорить, що зазначено: катастрофа стала результатом цілої низки людських помилок.

Раніше Іран заявляв, що чорні скриньки не містять важливої інформації. Яка позиція України щодо цього питання?

Насправді чиказька конвенціяКонвенція була укладена в 1944 році в Чикаго. Вона регламентує міжнародні польоти цивільних повітряних суден у міжнародному і національ­ному повітряному просторах задля забезпечення їхньої ефективності та безпеки. Конвенція стала базою формуванню нової галузі — міжнародного повітряного права. зобов'язує нас зберігати повне мовчання і уникати коментарів щодо тих чи інших елементів технічного розслідування до моменту його повного завершення. Єдине, що я можу сказати: вкрай важливим результатом дослідження чорних скриньок стало підтвердження того факту що дії екіпажу були бездоганними і судно перебувало в абсолютно справному стані. І третім елементом є факт незаконного втручання, тобто двох ракет типу ТОР 1М за інформацією іранської сторони.

Місце катастрофи збитого в Ірані літака рейсу PS752 авіакомпанії МАУAssociated Press

Місце катастрофи збитого в Ірані літака рейсу PS752 авіакомпанії МАУ

Чому Іран не хотів передавати чорні скриньки Україні?

Насправді те, що ми маємо в результаті, є результатом дуже складної операції і взаємодії всіх партнерів. Якщо ми повернемося до досвіду розслідування МН17, то саме ця катастрофа вивела технічні розслідування у всьому світі на якісний новий рівень. З метою повної об'єктивності і неупередженості нідерландська сторона передала завдання по розшифровці чорних скриньок Великій Британії. Саме тому факт розшифровки чорних скриньок у французькій лабораторії дає нам, навпаки, додаткові важелі.

Повірте мені, якби ці скриньки торкнулися української землі рівно завтра ми би побачили неймовірну за своїм розмахом інформаційну операцію проти України про те, що ми ніби втрутились, на щось вплинули. Ми би зіштовхнулись з інформаційною кампанією. Вона могла бути інспірована чи то іранською стороною, чи то російською, в нас вистачає недругів.

Чому третій раунд не стартував, хоча був анонсований на початок грудня?

Ми виходили з того, що всі ті обіцянки, дані сторонами, будуть виконані в максимально стислі терміни. На превеликий жаль, слова розійшлися зі справами.

Протести в Ірані через збиття літака авіакомпанії МАУAP

Протести в Ірані через збиття літака авіакомпанії МАУ

Ви неодноразово говорили, що якщо Іран відхилить пропозицію про компенсації або буде гальмувати цей процес, Україна звернеться до міжнародного суду.

Ми діємо в рамках міжнародних конвенцій. Вони передбачають певні механізми. Перший етап проведення переговорів на двосторонній основі. Якщо переговори заходять в глухий кут якщо всі переговорні можливості вичерпані і тоді, наприклад, в рамках чиказької конвенції українська сторона може винести на розгляд ради ІКАО питання про вичерпання всіх можливостей процесу, і після того, як таке рішення затверджене радою ІКАО, ми можемо звернутися до міжнародного суду.

На сьогоднішній момент ми максимально налаштовані на результативний процес з іранською стороною. Коли ми говоримо про швидкість процесу, ми не можемо брати практику, яка склалась в останні 50 років з моменту прийняття міжнародних конвенцій. Якщо ми подивимось на часові рамки, то абсолютним рекордом є історія України, яка 20 років тому за два роки повністю врегулювали ситуацію з урядом Росії і Ізраїлем. Якщо ми говоримо про перспективи розгляду в тій чи іншій міжнародній інстанції, то там часові рамки збільшуються і починаються вже з 5 років.

Іран раніше заявляв, що хоче від України підписання меморандуму про взаєморозуміння, згідно з яким наша країна та родини загиблих відмовились б від права подавати до суду за збитий Boeing. Чи підписала Україна такий меморандум?

На сьогоднішній день ми з іранською стороною не підписали жодного документу з цього питання.

Тобто наша країна та родини загиблих можуть подавати до міжнародного суду за збитий боїнг в Ірані?

Технологія процесу передбачає проведення двосторонніх процесів. Лише у випадку вичерпання усіх можливостей переговорного процесу країна отримає право звернутися до міжнародного суду чи арбітражу. На сьогодні ця опція не стоїть на столі переговорів. Ми віддані двостороннім переговорам з іранською стороною.

Чому тоді деякі родини загиблих з Канади подали до суду?

Це є різні процеси. Ми говоримо про міжнародну правову відповідальність іранської сторони. В той же час, наприклад, законодавство Канади передбачає таке поняття як універсальна юрисдикція. Тобто будь-який громадянин може оскаржити дії будь-якої держави в канадійському суді, йдеться про цивільні правові позови. Це є абсолютним правом будь-якого громадянина.

В той же час ми часто наголошуємо, що, як правило, статистика свідчить про те, що той рівень компенсації, якого домагаються уряди, в міжурядових переговорах є зазвичай вищий, ніж той, на який громадянин може розраховувати, звернувшись, наприклад, до суду в Ірані. Така опція є, водночас якщо ти погоджуєшся на компенсацію в рамках свого персонального процесу в Ірані, ти не можеш претендувати на той рівень компенсації, який зрештою, ми будемо мати за результатами нашого переговорного процесу.

Уламки збитого Іраном українського літакаTasnim News Agency

Уламки збитого Іраном українського літака

Раніше Іран заявляв також, що готовий виплатити сім’ям загиблих по 80 тисяч доларів компенсації. Україна вимагала більше виплат.

80 тисяч, це є так звана плата за кров. Вона передбачена законодавством Ірану у випадку будь-якого, наприклад, вбивства, чи іншого незаконного позбавлення життя. Це є базова норма яка передбачена іранським законодавством, вона переглядається кожен рік з урахуванням показників інфляції.

Рівень компенсації буде залежати від результатів технічного розслідування, коли ми дійсно встановимо що стало обставиною трагедії. Це буде залежати від того, яким чином іранська сторона буде співпрацювати і з Україною, і з іншими постраждалими державами. І третій важливий аспект, який ми будемо брати до уваги – це існуюча міжнародна практика з цих питань. Завданням іранської дипломатії, ну ми розуміємо, є дещо протилежне.

Станом на 30 грудня віцепрезидентка Ірану з правових питань Лая Джонейді заявила, що уряд виплатить по 150 тисяч доларів сім'ям жертв щойно отримає всі звіти і документи. Водночас в уряді заявили, що не отримували від іранської сторони офіційних повідомлень з цього приводу. А в уряді Канади, чиї громадяни теж загинули на борту літака МАУ, вже заявили, що Іран не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення стосовно компенсацій родичам жертв.

Іранські ЗМІ раніше повідомляли, що було затримано шість причетних до збиття боїнга, деякі з них під вартою. Чи передав Іран дані про цих осіб Україні?

Українській стороні, зокрема українським органам правопорядку, надзвичайно цікаво знати більш детальну інформацію про тих, хто перебувають під слідством в Ірані. Їхні посади, а також знати їхню роль і місце у всьому командному ланцюжку. Але іранська сторона уникає передачі зазначених даних, прикриваючись таємницею слідства, а також державною таємницею, оскільки йдеться про військовослужбовців Ірану. Ми наполягаємо на тому що надзвичайно високий суспільний інтерес до цього питання вимагає від всіх балансу між суспільним інтересом і забезпеченням режиму державної таємниці чи то таємниці досудового розслідування.

Тобто серед затриманих є іранські військові?

Безумовно.

Ви особисто розглядаєте версію, що українській літак у небі над Тегераном, збили випадково?

Було б неправильно висувати якісь попередні версії і у такий спосіб вчиняти тиск на результати технічного розслідування. Як тільки ми отримаємо результати технічного розслідування, багато крапок буде розставлено. Ми розглядаємо всі можливі версії.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди