Прем'єр-міністр Муте Егеде заявив, що Гренландія прагне незалежності від Данії, і це не є чимось новим. Водночас Гренландія зацікавлена у подальшій співпраці зі США.
Про це він сказав на пресконференції з прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен, передає DR.DK.
Зазначається, що голови урядів зібралися на тлі заяв Дональда Трампа про те, що він, серед іншого, не виключає використання військової сили для отримання контролю над Гренландією.
Егеде сказав, що не спілкувався з обраним президентом Дональдом Трампом, і додав, що Фредеріксен йому сказала, що уряд Данії також не мав контактів з майбутньою адміністрацією США.
"Данія, Гренландія та Фарерські острови обговорили, як країни можуть отримати більше вільного простору у зовнішній політиці. Ми згодні продовжувати цей шлях, щоб мати ще більш рівноправну співпрацю", — сказала Фредеріксен.
Вона зазначила, що Данія зацікавлена інвестувати в Гренландію, зокрема в критичну інфраструктуру.
Прем'єр Гренландії своєю чергою сказав, що йому не вистачає можливості вести переговори від імені Гренландії з іноземними державами — без, наприклад, необхідності бути з послом Данії, коли йому потрібно говорити з лідером іншої країни.
"Гренландці не хочуть бути данцями, вони також не хочуть бути американцями. Вони хочуть бути гренландцями", — сказав Егеде.
Він наголосив, що прагнення до незалежності не є новим, але додав, що Гренландія зацікавлена у подальшій співпраці зі Сполученими Штатами.
Наприкінці 2024 року Трамп сказав, що контроль над островом є "абсолютною необхідністю" для США – для національної безпеки і свободи в усьому світі.
Прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде заявив, що острів не продається, у відповідь на слова Трампа.
Водночас Егеде виступає за незалежність Гренландії від Данії. Він нещодавно звинуватив Данію в геноциді через скандал із примусовою стерилізацією жінок у 1960−70-х роках. У своєму новорічному зверненні Егеде знову закликав до незалежності острова та зняття "кайданів колоніальної ери".
Що відомо про Гренландію
Гренландія – це найбільший острів у світі та автономна територія Данії з великими запасами корисних копалин і нафти, а також стратегічними обʼєктами, зокрема американськими.
З 1867 року США неодноразово намагалися купити найбільший у світі острів. Гренландія є частиною континенту Північна Америка, але вона має тісні геополітичні зв'язки з Європою і отримує фінансування від ЄС, оскільки класифікується як заморська територія, пов'язана з блоком через Данію.
Територія має вихід до Арктики, де між країнами точиться боротьба за ресурси в регіоні. У Гренландії є золото, срібло, мідь і уран, також вважається, що у водах біля цієї території є значний потенціал для видобутку нафти.
В останні триста років Гренландія була колонією Данії, Норвегії та обидвох країн разом. Також деякий час (в роки Другої світової війни) Гренландія формально мала незалежність, нею опікувалися США й Канада — військово-повітряні сили Сполучених Штатів використовували територію острова як свою базу.
Після Другої світової Гренландію повернули Данії, скасували статус колонії, зараз країна входить на правах автономії до складу Королівства Данія, має свій уряд, а також представництво в данському парламенті. База США на території острова лишилася.
Рівень автономії Гренландії виглядає так — у 1973 році Данія (включно з Гренландією) приєдналася до Європейської економічної спільноти (зараз — це Євросоюз). За десять років Гренландія проголосувала за вихід з неї, та уклала з частиною країн ЄС окремі договори. Формальні причини — країна мала більші економічні звʼязки з державами за межами ЄС. Тоді ж в місцевому уряді прийняли гренландський прапор та оголосили острів незалежною країною.
Гренландія так і не вийшла зі складу Данії, але ця історія завжди на часі — наприклад, у 2008 році на референдумі 75% мешканців Гренландії проголосували за розширення автономії. За рік Копенгаген це зробив. Громадяни країни відтоді кваліфікуються як окремий народ, поліція та суди перейшли під контроль уряду Гренландії, також вона отримала право самостійно розпоряджатися власними природними ресурсами. За собою Копенгаген лишив питання зовнішньої політики.
Під час свого першого президентського терміну (2017—2021) Трамп виступав за те, щоб купити Гренландію. Але Данія публічно відмовила йому до того, як він почав переговори.